İştahsız çocukla baş etmenin yolları

Halis Çocuk

  /   1052   /   24 Mayıs 2020, Pazar

 Yazdır
Uzmanlar, iştahsız çocuklara karşı doğru yöntemleri uygulayarak bu problemden kurtulmanın mümkün olduğuna dikkat çekiyor.

  

Çocukluk döneminde sıkça rastlanan iştahsızlık pek çok ailenin ortak sorunu. Doğru yöntemleri uygulayarak bu problemden kurtulmanın mümkün olduğunu söyleyen Prof. Dr. Makbule Eren, çocuklarda iştahsızlıkla baş etmenin yollarını anlattı.

Eren, "Gece beslenen, yatmadan kısa süre önce beslenip gece boyu reflü yaşayan çocuklar, geniz eti, alerji, burun tıkanıklığı olan ve bunlara bağlı olarak gece sık uyanan, sabah yorgun kalkan çocuklar sabah kahvaltısını iştahla yemeyebilirler. Bu nedenlerin araştırılması gerekir. Ya da uyku düzeni bozulup her zamankinden erken kalkmak zorunda kalmış ise kahvaltı istemeyebilir. Okula başlama dönemlerinde bu gibi sorunlar olabilir." dedi.

Eren, şu önerilerde bulundu: "Çocuğunuzun iştah durumuna anlayış gösterin.

Öğünlere düzenli olarak uyun. Ancak öğünlerin saatleri esnek olabilir. İlla herkes kahvaltıyı 08.00’de yapmaz. Saat 10.00’da yapar ama kahvaltı ile başlar.

Yeni lezzetlere alışmak için zaman gerektiğini unutmadan sabırlı olmak gerekir.

Beslenmeyi eğlenceli ve zevkli kılın.

Alışverişte çocuğunuzun besin seçmesine izin verin, yönlendirin.

Örnek olun.

Yaratıcı olun.

Yemeğe odaklanın (Beslenme sırasında TV ve oyundan kaçının).

Tatlı ve şekerler ile ödül vermeyin.

Açlık ceza olmasa da, yemeyen aç kalabilir.

Ne ile ne kadar beslendiğinin yanında nasıl beslendiğinin de önemli olduğunu ve beslenmenin bir davranış şekli olduğunu bunun temellerinin de daha bebeklik döneminde tamamlayıcı gıdaya başlarken atıldığını unutmamak gerekir."

  

Yorumlar