Evlat acısının her türlüsü

Şifa Bahçesi

  /   236   /   30 Haziran 2014, Pazartesi

AA
 Yazdır

Kocasını 8 yıl önce, hayatta kalan 2 çocuğundan olan kızını da geçtiğimiz yıllarda beyninde tümör ve akciğer rahatsızlığından kaybetmiş ve hayatta kalan oğlu da gurbette

Karamanlı 77 yaşındaki Rahime nine, 15 çocuk dünyaya getirmiş. 13'ü bir yaşına gelmeden vefat etmiş.

  

Karaman'nın Taşkale beldesinde yaşayan 77 yaşındaki Rahime Yavuz Arslan, dünyaya getirdiği 15 çocuğundan 13'ünü 1 yaşına girmeden, birini de kısa süre önce yitirdi. Şimdi bir oğlu var o da gurbette.

Rahime Nine'nin acılarla dolu hayat hikayesi bize eskiden insanların maddi ve manevi ne kadar zor şartlarda yaşadıklarını, bugüne nasıl geldiklerini gösteriyor. Kendisinin yaşam öyküsü, aynı zamanda Anadolu kadınının günümüzde de yer yer halen çekmekte olduğu çilenin de fotoğrafını veriyor.

Her yıl evlat acısıyla biraz daha yıkılan Rahime Nine, doğan çocuklarına Durhasan, Durali, Dursun gibi isimler de koymayı denemiş ancak bu da fayda etmemiş. Şimdi bir hayırseverin oturmasına izin verdiği eski bir evde devletten aldığı 450 lira maaşla geçiniyor.

Kocasını 8 yıl önce, hayatta kalan 2 çocuğundan olan kızını da geçtiğimiz yıllarda beyninde tümör ve akciğer rahatsızlığından kaybettiğini ifade eden Rahime Yavuz Arslan, acılarla yoğrulmuş öyküsünü şöyle anlattı:

''Taşkale'de yalnız yaşıyorum, 77 yaşındayım. Babamı küçük yaşta kaybettim. Aile büyüklerimiz, akrabalarımız bir araya geldiler beni amcamın oğlu ile 12 yaşındayken evlendirdiler. 15 çocuğum oldu ama 13 tanesi daha bir yaşını doldurmadan öldü. Doktora götürürdük daha doktorun verdiği ilaçlar bitmeden çocuklarım kucağımda öldü. Beyimle benim aramda kan uyuşmazlığı varmış doktorlar bilememiş. Hayatta kalan çocuklarımdan, kızım geçtiğimiz yıllarda beynindeki tümör ve ciğerlerindeki rahatsızlıktan vefat etti. Şimdi hayatta bir tek oğlum var o da gurbette kendi çocuklarının rızkı için çalışıyor. Rahmetli kızımdan 3, oğlumdan 2 olmak üzere 5 torunum var.''

Taşkale Mahallesi Muhtarı Mustafa Soyyiğit ise ''Rahime Teyze eskiden çok acılar çekmiş. Şimdi de yalnız başına göçtü göçecek, ahşap, baraka gibi bir evde yaşıyor. Elektriği, suyu var, tuvaleti dışarıda. Oğlu Konya'da çalışıyor onun da maddi gücü çok iyi değil. Rahime Teyze komşularının yardımlarıyla geçiniyor. Devletimizin, yöneticilerimizin bu teyzeye daha fazla yardımcı olmaları gerektiğini düşünüyorum'' dedi.

  

Yorumlar