Meyve ve sebzeler nasıl yıkanmalı? Bilim kurulu uyardı: Bu hatalar zehirlenmeye neden olur!

Halis Bilgi

  /   956   /   27 Haziran 2020, Cumartesi

 Yazdır

  

Koronavirüs salgınıma karşı uzmanların tedbirlerinden biri de dışarıdan alınan sebze ve meyvelerin yıkanması oldu. Yüzeyde saatlerce hatta günlerce kalabilen kovid-19 virüsünden korunmanın yollarından biri olan sebze ve meyvelerin yıkanmasında yapılan bazı hatalar zehirlenmelere yol açar. Peki Meyve ve sebzeler nasıl yıkanmalı?

Salgın sürecinde dışarıdan alınan her şeyin dezenfekte edilmesi gerekir. Aksi halde yüzeylerde de yaşayabilen virüs solunum yolunun yanı sıra bu yolla da kolaca bulaşır. Ancak bu durum bilimsel olarak kesin kanıtlanmadığından uzmanlar bazı uyarılarda bulundu. Çiğ sebze ve meyvelerin ılık su da iyice yıkanması ya da sirkeli su da bir süre bekletilmesi önerildi. Bu öneri de bulunan uzmanlar ayrıca sabun ya da antibakteriyellerle bu besinlerin kesinlikle yıkanmasının doğu olmadığının altını çizdi. Aksi halde bu durum zehirlenmeye yol açabilir. Sebze ve meyveler sadece virüs açısından değil aynı zamanda tarımsal ilaçlandırmalardan arınmak için de yıkanma oldukça önemlidir. Aksi halde kalıntı kalan tarımsal ilaçlar kanser hastalıklarına zemin hazırlar.

BU HATA ZEHİRLENMEYE NEDEN OLUR!

Özellikle son günlerde artan sebze ve meyveleri gümüş suyuyla yıkayın tarzında çıkan haberlere Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan kesin bir dille karşı çıktı. Özkan, antibakteriyel etkisi bulunan gümüş suyunun bu şekilde kullanılmasının doğru olmadığını ve ciddi besin zehirlenmelerine yol açacağını ifade etti. Özkan, sözlerine şu ifadelerle devam etti:

"Kesinlikle kullanmasınlar. Gümüşün antibakteriyel özelliği var, hatta bir ara çamaşır yıkamada kullanılmasıyla ilgili haberler de çıkmıştı; ama ikisini de önermiyoruz. Biz pandemide virüsle karşı karşıyayız. Antibakteriyel bile olsa sebze ve meyvelerin bu tür katkı maddeleriyle yıkama uygulamasının bize ne zarar vereceğini bilemeyiz. Kendi sağlığımıza zarar da verebiliriz. Asla ve asla önermiyoruz. Gıdayla bunu aldığımız zaman sindirim sistemimize nasıl etkileri olduğuna dair şu anda bilimsel bir çalışma, bir kanıt yok. Bilmediğimiz bu tür uygulamaları yapmak sağlığımızı olumsuz etkileyecektir" 

SİRKEYLE YIKAMAK DAHA SAĞLIKLI!

Bunun yanı sıra Türk Mikrobiyoloji Cemiyeti Başkanı Prof. Dr. Barış Otlu, bu konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

" Yemek hazırlamadan önce mutlaka ellerimizi yıkamalıyız. Ayrıca sebze ve meyve yıkandıktan sonra da ellerimizi yıkamalıyız. Akan suyun altında sebze ve meyveleri ovalayarak yıkamak yeterli olacaktır. Yeşilliklerin sirkeli su da bekletilmesi hijyen açısından önemlidir. Ancak sabun ya da deterjanla kesinlikle besinler yıkanmamalıdır. bu ciddi gıda zehirlenmelerine yol açar."

MEYVE VE SEBZELER NASIL YIKANMALI?

Besinler organik ortamlarda yetiştirilmediklerinden tarımsal ilaçlar kullanarak daha hızlı yetişmeleri sağlanır. Bu da yüzeylerinde ilaç kalıntılarının kalmasına neden olur. İyice yıkanmadıklarında sindirim hastalıkları başta olmak üzere birçok rahatsızlığa davetiye çıkartır. Özellikle yeşillikler de toprak kalıntısı kalma ihtimali yüksektir. Bu yüzden bazı yöntemlerle sebze ve meyveler iyice yıkanmalıdır. En yaygın yıkama yöntemi su olsa bile uzmanlar suyun altında ovalayarak en az her bir meyve ve sebzenin 5 dakika yıkanması gerekir. Ayrıca sirkeli su da sebze yıkamada etkili yöntemlerden biridir. Bir kaba su doldurup içine bir iki bardak sirke ekleyip sebzeleri içinde en az 15 dakika bekletin. Daha sonra tekrar sudan geçirip kullanın. Fakat sirkeli yıkanma yöntemi meyveler için çok önerilmez. Uzmanlar meyvelerin tatlarının bozulabileceğini vurguluyor. Ilık su meyvelerin yıkanması için ideal bir yöntemdir. Tüketmeye yakın meyvelerin yıkanması daha sağlıklı olur.

  

Yorumlar