Riskli gebelik kartla takib edilecek

Halis Sağlık

  /   327   /   30 Haziran 2014, Pazartesi

CİHAN
 Yazdır

Uygulamaya başlanacak proje ile aile hekimleri ve diğer sağlık kuruluşları arasındaki koordinasyon sağlanarak, anne ve bebek ölümlerinin önüne geçilmeye çalışılacak.

Anne ve bebek ölümlerinin önüne geçebilmek amacıyla kartlı, riskli gebelik takibi yapılacak

  

Anne ve bebek ölümlerinin önüne geçmek için hayata geçirilen "Annelerimiz Koruma Altında Riskli Gebe Kartları" ile anne adaylarının gebelik takibi yapılacak. Pilot il seçilen Gaziantep'te uygulamaya başlanacak proje ile aile hekimleri ve diğer sağlık kuruluşları arasındaki koordinasyon sağlanarak, anne ve bebek ölümlerinin önüne geçilmeye çalışılacak.

Anne ve bebek ölümlerinin önüne geçebilmek adına Gaziantep Sağlık Müdürlüğü ve Halk Sağlığı Müdürlüğü ortak çalışmasıyla, riskli gebe tanısı alan anne adaylarına verilecek kart ve takip sistemi sayesinde hamile kadınların doğum öncesi ve lohusalık dönemlerinin takibi sağlanacak. Anne adaylarına verilecek kartlar ile riskli gebelerimizin takibi kolaylaştırılarak takibi yapan sağlık personelleri arasında koordinasyon sağlanabilecek. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Gaziantep Sağlık Müdürü Metin Karakök, anne ve bebek ölümlerini bu sayede en aza indirmeyi amaçladıklarını dile getirdi.

Riskli gebelik hakkında bilgi veren Metin Karakök, "Anne adayı 18 yaşın altında ya da 35 yaş üstünde ise annede tansiyon, guatr, şeker, kalp, karaciğer, kollajen doku hastalıkları, damar ve diğer yapıları tutan hastalıklar gibi gebelik dönemine ait olmayan hastalık teşhisi var ve buna bağlı olarak ilaç kullanıyor ise riskli bir gebelik oluşabilir. Hamilelik döneminin başından itibaren riskli gebelik sınıfına giren kadınlarda, gebelik dönemi risklerinin önceden belirlenip çeşitli tedbirlerle olumsuzlukların en aza indirilmesi çok önemlidir. Bu da ancak hamilelik dönemi boyunca anne adaylarını takip eden hekimlerin gereken sıklıkta muayene ve ayrıntılı inceleme yapmaları ile sağlanabilir." diye konuştu.

Yüzde 7,5 seviyelerine kadar bebek ölüm oranını düşürmek istediklerini dile getiren Karakök, aile hekimliği ve özel hastaneler arasındaki irtibatı sağlayarak bebek ölümlerini aza indirmek istediklerini söyledi. Karakök konuyla ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu: "Anne ve bebek ölümlerinin önemi doğrultusunda Sağlık Müdürlüğümüz ve Halk Sağlığı Müdürlüğü ortak çalışmasıyla 'Annelerimiz Koruma Altında' sloganıyla yeni bir projeye adım atıyoruz. Proje kapsamında riskli gebe tanısı alan anne adaylarına verilecek bir kart ve takip sistemi ile onların doğum öncesi ve lohusalık dönemlerini en sağlıklı şekilde geçirmeleri hedeflenmektedir. Bu kart ile temel hedef riskli gebelerimizin takibinin kolaylaştırılması ve takibi yapan sağlık personelleri arasında koordinasyonun sağlanabilmesidir. Bu projede anne adaylarından ise kendilerine doldurularak verilen kartları, gebelik ve lohusalık dönemi boyunca yanlarında taşıması ve gebelik dışında ki sağlık sorunları için de sağlık tesislerine başvurduklarında kartlarını ilgili hekime göstermesi istenecektir."

TAKİP KARTI SİSTEMİ NASIL İŞLEYECEK?

Karakök, gebelik takip kartı sisteminin nasıl işleneceği hakkında da şu bilgileri verdi: "Anne adayları hastaneye başvurduklarında ilgili hekim, riskli gebelik tanısı koyduğu anne adayına ilgili bilgilerin yazıldığı bir kart verecektir. Anne gittiği tüm sağlık kuruluşunda şikayeti ne olursa olsun muayene olmadan önce bu kartı hekimine gösterecektir. Kart konusunda hekim, hemşire, ebe, 112 personeli olmak üzere tüm sağlık personeli bilgilendirilecektir. Gebe kartını gören hekim anne adayının riskli gebe olduğunu sistemden ayrıntılı bir şekilde görecek ve böylelikle anne ve bebeğe tehlike arz edecek, annenin söylemeyi ihmal ettiği, önemsemediği ya da unuttuğu her şey doktor tarafından bilinecektir."

  

Yorumlar