Modern dünyanın kadın erkek ilişkisine etkisi

Bilge Kadın

  /   845   /   13 Temmuz 2020, Pazartesi

 Yazdır

  

Günümüzde kadına şiddet, kadın cinayetleri artarak devam ediyor. Peki, neden ve sebepleri nelerdir? Diye bakacak olursak şunları söyleyebiliriz;

Batı`nın bizlere dayattığı evlilikte, kadın-erkek ilişkileri arasında romantizm dayatmaları var. Bu dayatma erkekleri; suçlayıcı, kötü, kadınlara zulmeden kişiler olarak bıraktı. Bu çok tehlikeli bir noktadır.

Kur`an-ı Kerimde geçen her olayın kıyamete kadar süreceğini âlimler beyan ediyorlar. Nasıl ki Firavun doğan her erkek çocuğunu öldürdü ise günümüzde de erkekleri medya tarafından psikolojik olarak öldürmeye çalışıyorlar. Nitekim kadınlar eşlerine, kızlar nişanlılarına sürekli ‘kötüsün, kabasın, kadınları mutlu edemiyorsun` dedikleri gibi. Dolayısıyla erkekler artık kendilerini, kadınları mutlu edemeyen, kaba-saba mahluklar olarak görmeye başlamış noktadalar.

Şunu söyleyebiliriz ki; günümüzde yasadığımız sorunlar, erkeklerin her akşam eve çiçek ile gelip, birkaç tatlı cümleler sarf etmeleri ile hallolur gibi bir bakış açışı çok yanlış bir bakış açısıdır ve medyanın beynimize gönderdiği zehirli oklardan kaynaklanmaktadır.

Bizler kadın-erkek arasındaki farklılıkları görmezden geliyoruz. Bunlardan bazıları; yaratılış farklılıkları, biyolojik, fiziksel, hayata bakış farklılıkları, örneğin erkek sol beynini kullanırken kadın sağ beyni kullanır. Kâinattaki her şey zıttı ile vardır. Siyah-beyaz, ölmek-yaşamak, güzel-çirkin vs. Kadın-erkek de pek çok şeyiyle farklı ve zıttır. Ve her zıtlığında muhteşem hikmetler saklıdır.

Peygamberimiz s.a.v rahmet peygamberidir. Çok az lanet etmiştir. Lanet ettiği şeylerden biri ‘Kadınlaşan erkeklere lanet olsun, erkekleşen kadınlara lanet olsun.` Yani kadın erkeğe benzemeyecek, erkek de kadına, bu zıtlığı korumak çok önemlidir.

Günümüzde en temel sorunlarda biri de kadınların hızla erkekleşmeye doğru ilerlemesidir. Hz. Mevlana derki; ‘Zıtların uyumundan hayat doğar, zıtlar çatıştığı zaman ölümdür` bu zıtlık ailesi ise bu ölüm boşanmadır.

Kadın erkek arasındaki çekicilik bu zıtlıktan doğmaktadır. Kadın sertleştiğinde, dik başlı, inat erkeksi hareketler aldığında erkek gözünde çekiciliğini kaybeder. Kadınlara ‘ her akşam sizinle çekirdek çıtlatacak, her muhabbeti onunla yapabileceğiniz, konuşması ve tavırları erkeksi bir eş ister misiniz? Diye sorulacak olursa, muhtemelen büyük bir kısmı böyle bir koca istemeyecektir. Oysa günümüzde akşam eşi eve geldiğinde eşofmanlı, kaba halli, kıyafet, tavır erkeksi tavırları kadın sergileyebiliyor. Bizler kadınsı bir erkek istemediğimiz gibi, eşimizin de erkeksi bir kadın istememe hakkına sahip olduğunun farkında olup, ona göre adım atmamız gerekiyor. Zaten yaratılışımıza uygun olan da budur.

Sonuç olarak; Batı`nın dayatmaları ile fıtratımızı her konuda zehirlemeye çalıştığı gibi, kadın erkek ilişkisinde de eşitlik adı altında masum gibi görünen ama aslında aile dediğimiz kurumu yıkan dayatmalarının bilincinde olup fıtratımızı korumamız gerekmektedir. Aksi takdirde dünyada huzur bulamayacağımız gibi Allah`ın ve Habibi`nin de lanetini üzerimize çekmiş oluruz. Eskiden kadın-erkek tarlada evde omuz omuzaydı. Bugün birbirlerine karşılıklı düşmanlık duyuyorlar. Öncelikle Allah kadın ve erkeği başta birbirine dost olarak yaratmıştır. Aralarına zıtlık koymuş, çekicilik koymuştur. Bu zıtlığı bozmamak noktasında elimizden geleni yapmamız temennisiyle

  

Yorumlar