Aile'nin mutluluğu "kadın"a bağlı

Bizim Aile

  /   904   /   10 Eylül 2020, Perşembe

 Yazdır

  

"Kadın" sadece anne değil, ailenin temel taşı

Amerika’nın New Jersey şehrindeki Rutgers Üniversitesi’nde ailemutluluğu ile ilgili yapılan araştırma ilginç sonuçlar ortaya koydu. 39 senedir evli yaklaşık 400 çift üzerinde yapılan araştırma,aile mutluluğunun büyük ölçüde kadının ailede kendini mutlu hissetmesine bağlı olduğunu ortaya çıkardı.
 ‘Journal of Marriage and Family’ isimli dergide yayınlanan araştırma sonuçlarına göre 
aile mutluluğu için kadının kendini ailede mutlu hissetmesi büyük önem taşırken erkeğin ailedeki ilişki hakkında ne düşündüğü o kadar önemli değil.

 Ailenin mutluluğu kadına bağlı

Araştırmayı yürüten bilim insanlarından Deborah Carr sonucunu şöyle açıklıyor; “İlişkide mutlu bir kadınerkeği için çok daha fazla iş yapıyor. Bu da onun hayatına olumlu tesir yapıyor. Erkekler ise genelde daha az konuştuğu için ilişki konusundaki memnuniyetsizlikten haberdar olunmuyor ve bu da erkeğin memnuniyetsizliğin kadına aktarılmasını önlüyor.”
 Araştırmada ortaya çıkan dikkat çekici diğer bir sonuç ise erkekler hastalandığında kadınlar mutsuz olurken aynı şeyin kadınlar hastalandığında erkeklerde görülmemesi. Deborah Carr, “Erkek hastalandığında bakımının 
kadın tarafından yapıldığını biliyoruz ve bu kadında strese yol açabiliyor. Kadınlar hastalandığında ise bakımı genelde erkekleri değil kadınların kız çocukları üstleniyor” ifadelerini kullandı.

  

Yorumlar