Uzun oruç günleri
Uzun oruç günleri

İbadet aşkı, kolaylaştırır

Örnek - Halis Bilgi

  /   350   /   01 Temmuz 2014, Salı

AA
 Yazdır

Allah, zorlukların karşısında bir kolaylık olduğunu, Kur’an’ı Kerim’de buyuruyor”

Mübarek Ramazan'da en uzun oruçları tutmaktayız

  

Güneşin açısı, enlem ve boylam gibi etkenler göz önüne alınarak Diyanet İşleri Başkanlığı uzmanlarınca hazırlanan vakitlere göre, Türkiye’de Ramazan’ı ilk Ardahan karşılayacak. Ardahan, saat 02.29′da imsak vaktine girerken ilk iftarı ise saat 19.39′da Hakkari yapacak. Ramazan ayının ilk gününde en uzun oruç Kırklareli’nde, en kısa oruç ise Muğla’da tutulacak.

Ramazan’ın 30′uncu gününde ise sahur sofrasından en son Muğla’da yaşayanlar kalkacak, oruçlarını en son Edirne’de yaşayanlar açacak. Ramazan’ın ilk günü için en uzun oruç 17 saat 33 dakikayla Kırklareli’nde, en kısa orucu ise 16 saat 34 dakikayla Muğla’da tutulacak.

DÜNYADA EN UZUN ORUCU NORVEÇLİ MÜSLÜMANLAR TUTACAK

İskandinav ülkeleri uzun, ekvator ülkeleri kısa oruç tutacak. Dünya genelindeki 1,5 milyardan fazla Müslüman, yaşadıkları ülkelere göre birbirinden oldukça farklı sürelerle oruç tutacak.

Sahur ve iftar arasında 21 saat 51 dakikalık zaman farkı olan Norveç’in Tromso kenti ile 21 saat 50 dakikalık farkla İzlanda’nın başkenti Reykjavik şehri, en uzun oruç tutacak yerler arasında bulunuyor.

En kısa oruç tutacak yerler ise ekvator civarındaki ülkeler olacak. Bu kapsamda Kenya’nın Nairobi şehri 13 saat 29 dakika, Endonezya’nın Pekanbaru şehri 13 saat 36 dakika, Brezilya’nın Macapa şehri ise 13 saat 34 dakika oruç tutacak.

“ALLAH GÜÇ VERİR!”

Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Doç. Dr. Halil Altuntaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, normal ömürlü bir insanın hem yazın hem kışın Ramazan’ı yaşayacağını belirterek, “Dolayısıyla mevsim değişiklikleri, günlerin uzaması, havaların ısınması, soğuması oruç ibadetinin şekline, manevi havasının yakalanabilmesine etki edecek unsurlarla doludur. Özellikle günümüzdeki gibi uzun günlerde yaz aylarına gelecek oruçlarda bu ruh haliyle Ramazan’ı karşılamak ve devam ettirmek gerekir” diye konuştu.

Orucun sadece aç kalmak anlamına gelmediğini vurgulayan Altuntaş, orucun temel maksadının Allah rızasını belli eylemler yapmak suretiyle kazanmak olduğunu söyleyerek, “Günler ne kadar uzun olursa olsun Allah gücü kuvveti mutlaka verecektir. Allah, zorlukların karşısında bir kolaylık olduğunu, Kur’an’ı Kerim’de buyuruyor” değerlendirmesinde bulundu.

  

Yorumlar