ÖRT Kİ ÖLEM

İlim İrfan

  /   965   /   22 Ekim 2020, Perşembe

 Yazdır

  

Cimriliği ile meşhur bir zengin, yetersiz beslenmeden dolayı hastalanmış. Doktor gelip muayene etmiş, vücuduna kuvvet verecek gıdalar tavsiye edip bir liste vermiş, “Bunları mutlaka yedirin.” demiş. Doktor çıktıktan sonra adam küçük oğlunu yanına çağırıp doktorun neler tavsiye ettiğini sormuş. Listede neler yokmuş ki pirzola, tereyağı, kaymak, reçel, taze yumurta…

Dermansız, mecalsiz, oğlunun yüzüne bakan varyemez:

“Hele oğul, ört ki ölem, öyle pahalı yaşamaktansa böyle ucuz ölmek daha iyidir.” demiş.

Bir Ayet

Gerçek şu ki iman edip iyi işler yapanlara gelince, elbette biz iyi iş yapanların ecrini zayi etmeyiz. İşte onlar için içlerinden ırmaklar akan Adn cennetleri vardır. Orada tahtlar üzerine kurularak altın bileziklerle süslenecekler, ince ve kalın ipekten yeşil giysiler giyeceklerdir. O ne güzel karşılıktır! Cennet de ne güzel bir yaslanacak yerdir! (Kehf, 18/30-31)

Bir Hadis

“Kendisine bir ikramda bulunulan kişi, imkân bulduğu takdirde karşılığını versin. Bulamazsa (o iyiliği yapana) övgüde bulunsun. Çünkü (bir iyiliği) öven, şükran borcunu yerine getirmiş olur. İyiliği gizleyen ise nankörlük etmiş olur.”
(Ebû Dâvûd, Edeb, 11)

Bir inci

“Aslında yamalı bir hayat yaşıyoruz. Asıl ruh, asıl zihin, asıl inanç, asıl medeniyet, asıl elbise, asıl kumaş, asıl kilim yıpranmış delik deşik olmuş, biz onlara yama yapmaya çalışıyoruz.”
Arif Ay

Esmâ-i Hüsnâ

el-Mucîb: Duaları, dilekleri kabul eden, ihtiyaçları karşılayan, darda kalanların çağrısına cevap verip sıkıntıları gideren…

“Allah’ım! Senin kudretinle sabaha çıktık, senin kudretinle akşama gireriz. Senin kudretinle yaşar, senin kudretinle ölürüz. En son dönüşümüz de ancak sanadır.” (Tirmizî, Deavât, 13)

  

Yorumlar