Geleneksel tat mı? Şifa kaynağı mı?

Halis Bilgi

  /   287   /   03 Temmuz 2014, Perşembe

CİHAN
 Yazdır

Susamın, hazmı kolaylaştırdığı, kabızlığı giderdiği, çok besleyici özelliği olduğu, kötü kolesterolün ve yüksek tansiyonun düşürülmesine katkı sağladığı biliniyor

Ramazan'ın vazgeçilmezi olan Ramazan pidesindeki susam ve çöre otu birer şifa kaynağı

  

Endüstriyel Fırıncılar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Selim Açık, Ramazan pidesinin genelde fiyatıyla gündeme geldiğini hatırlatarak, pidede kullanılan çörekotu ve susamın insan sağlığı için çok önemli yararları olduğuna işaret etti.

Undane Ekmek Yönetim Kurulu Başkanı, Endüstriyel Fırıncılar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Selim Açık, Ramazan aylarında somun ekmek, kepekli çavdarlı gibi ekmeklerin üretiminden ziyade yurt genelinde bütün fırıncı meslektaşlarının Ramazan ayına özel pide çeşitleri üretimine ağırlık verdiğini dile getirdi. "Fırıncı üreticiler olarak Ramazan ayına özel yapmış olduğumuz pide çeşitlerinde susam ve çöreotu daha yoğun kullanılmaktadır." diyen Selim Açık, şu bilgileri verdi: "Susamın, hazmı kolaylaştırdığı, kabızlığı giderdiği, çok besleyici özelliği olduğu, kötü kolesterolün ve yüksek tansiyonun düşürülmesine katkı sağladığı biliniyor. Kalp hastalıkları riskini azaltması da susamın faydaları arasında bulunduğu dile getiriliyor. İçerdiği E vitamini sayesinde, hücrelerin yenilenmesini sağlama ve enerji veren susam, yorgunluğu da giderme fibi faydası var. Susam üretimi ülkemizde yapılmakla birlikte çoğunlukla zengin baharat olarak Hindistan, Afrika, Myanmar gibi ülkelerden de ithal edilmektedir."

Selim Açık, çörekotunun tam bir şifa kaynağı olduğunun söylendiğine işaret ederek, "Peygamber Efendimiz (sas) bir hadis-i şerifinde, 'Ölüm dışında hiçbir hastalık yoktur ki çörek otunda onun için bir deva bulunmasın' buyurmuşlardır. Çörek otu, bağışıklık sistemini dengeye getirerek vücudun savunma gücünü yükselttiği gibi karaciğeri koruduğu ifade ediliyor. Kanserli hücrenin ilerlemesini yavaşlattığı, kolesterol ve kan şekeri düzeyini düşürmekteki etkilerinin yanı sıra idrar söktürücü ve yüksek tansiyon düşürücü etkileri de bulunuyor. Ramazan ayına özel bu baharat çeşitleriyle süslenerek üretilen pidenin sadece görsellik için değil sağlık için de çok önemli olduğunu görüyoruz." diye konuştu.

  

Yorumlar