Avrupalılar Burka'yı yasaklamaya hazırlanıyor

Şifa Bahçesi - Dünya Ailesi

  /   280   /   04 Temmuz 2014, Cuma

 Yazdır

Fransa'da uygulamaya konulan Burka yasağının Avrupa İnsan hakları mahkemesi tarafından onaylanması, diğer Avrupa ülkelerine de emsal oluşturacak şekilde yeni bir yasak kampanyası hazırlanıyor.

Fransa'daki Burka yasağının Avrupa İnsan Hakları Mahkemisi tarafından onanması, diğer ülkelere emsal oluşturacak

  

Avrupa'da, yaygınlaşan İslam düşmanlığına paralel olarak, müslümanların inanç değerlerine karşı yasaklamalar da hız kazanıyor. Fransa'da uygulamaya konulan Burka yasağının Avrupa İnsan hakları mahkemesi tarafından onaylanması, diğer Avrupa ülkelerine de emsal oluşturacak şekilde yeni bir yasak kampanyası hazırlanıyor. Bunun için ilk durak, Avusturya. Almanya'daki bazı eyaletler de sırada bekliyor. Burka yasağının ardından, camilerde ezan okunması, minarelerin inşasına izin verilmemesi gibi uygulamalarda sırada bekliyor

Danimarka ve Norveç gibi ülkelerde aşrı sağcı politikacılara da Burka yasağının onaylanması ardından harekete geçerek, ülkelerinde başörtüsünün yasaklanması için düzenlemelere gitmeye çalışıyor

Aşırı sağcı Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ), Fransa'daki burka yasağının Avusturya'da uygulanması için yasa teklifinde bulunacak. 

FPÖ, Avrupa İnsan Haklarnı Mahkemesi'nin (AİHM) Fransa'da uygulanan Burka yasağına onay vermesine destek verdi. Burka yasağının Avusturya'da uygulanmasını isteyen parti, önümüzdeki hafta meclise yasa teklifinde bulunacak.

Burka yasağının uygulanması için yasa teklifi hazırlayacaklarını açıklayan FPÖ Sözcüsü Carmen Gartelgruber, göçmenler arasında kadınların ikinci sınıf insan olarak görüldüğünü belirterek, "Kadınların burka giymesi, kadına uygulanan baskının en büyük göstergesidir" dedi.

Diğer taraftan Danimarka ve Norveç'teki bazı sağ grupların da aynı teklifte bulunmaya hazırlandığı bildiriliyor. 

Fransa’da, 11 Ekim 2010'da yürürlüğe giren yasayla kamuya açık yerlerde yüzü kapalı giysilerle dolaşılmasına yasak getirilmiş ve Paris’te yaşayan Pakistan kökenli bir kadın, söz konusu yasayı din özgürlüğünü ihlal ettiği gerekçesiyle AİHM'e başvurmuştu. AİHM Büyük Dairesi, 1 Temmuz 2014 tarihli kararında, Fransa'da kamusal alanda yüzü tamamen örten kıyafetlerin yasaklanmasının din özgürlüğünün ihlali olmadığına karar vermişti.

  

Yorumlar