Aman aileler dikkat

Şifa Bahçesi - Bizim Aile

  /   278   /   04 Temmuz 2014, Cuma

AA
 Yazdır

Uyuşturucuya ulaşmak çok kolaylaştı. Bonzai maddesinde olduğu gibi sentetik uyuşturucular çok üretilmeye başlandı.

En üst makamdan ailelere, bağımlılık uyarısı

  

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, uyuşturucu kullanma yaşının çok düştüğünü vurgulayarak,"Uyuşturucuya ulaşmak çok kolaylaştı. Bonzai maddesinde olduğu gibi sentetik uyuşturucular çok üretilmeye başlandı. Hatta uzmanların bize söylediğine göre bu sentetik uyuşturucular fare zehri, böcek zehri gibi bir takım insan bünyesini harap eden maddelerle imal ediliyor. Kurtuluşu yok. Kullananların ölümüyle sonuçlanan bir takım maddeler onun için ailelerin çok dikkatli olması gerekiyor." dedi.

'Türkiye Aile Araştırmaları' tanıtım toplantısına katılan Bakan Ayşenur İslam, gazetecilerin sorularını cevapladı. 'Bonzai kullanımı yaygınlaştı çok küçük yaşta çocuklar kullanıyorlar. Bu konuyla ilgili bakanlığın çalışması var mı?' sorusuna Ayşenur İslam, bu konuyla ilgili çalışmaları olduğunu ifade ederek, "Sağlık Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı ortak çalışmalar yürütüyoruz. Sadece bonzai için değil top yekün uyuşturucu ile mücadele ediyoruz." karşılığını verdi.

"UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE İÇİN GEREKLİ ÇALIŞMALAR YAPILIYOR"

Çalışmalar hakkında bilgi veren İslam, şunları söyledi:

"Çalışmalardan ilki gerçekleşti Adalet Bakanlığı uyuşturucuyla mücadele kapsamını genişleten ve ceza oranlarını artıran iyi bir kanun gündeme getirdi. Bu yaptığımız ortak çalışmanın ilk adımıydı. İçişleri Bakanlığı uyuşturucunun gençlerin eline geçmesini önleme planı üzerinde çalışıyor. Sağlık Bakanlığı uyuşturucu müptela olmuş insanları tedavi edebilmek için yeni AMATEM'ler kurma konusunda çalışmalar yapıyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak rehabilitasyon konusuna eğilmeyi karar verdik."

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı bulunan yaklaşık 17 KBBM'yi uyuşturucuyla mücadele için ihtisaslaşmış birim haline getirdiklerini kaydeden İslam, "Kısa süre içerisinde bunu sağlamış olacağız. Onun dışında Türkiye'nin başka birçok yerinde de bu birimleri açacağız. Gençlerimize daha etkin daha uzun süreli hizmetler vermeye çalışacağız." dedi.

"SENTETİK UYUŞTURUCULAR FARE ZEHRİ, BÖCEK ZEHRİ GİBİ İNSAN BÜNYESİNİ HARAP EDEN MALLARDAN İMAL EDİLİYOR"

Bakan İslam açıklamasını "Çağın önemli sorunlarından biri en az şiddet kadar önemli sorunlarından biri. Türkiye'de son yıllarda ne yazık ki çok büyük bir artış gösteriyor. Uyuşturucu kullanma yaşı çok düştü. Uyuşturucuya ulaşmak çok kolaylaştı. Bonzai maddesinde olduğu gibi sentetik uyuşturucular çok üretilmeye başlandı. Hatta uzmanların bize söylediğine göre bu sentetik uyuşturucular fare zehri, böcek zehri gibi bir takım insan bünyesini harap eden maddelerle imal ediliyor. Kurtuluşu yok. Kullananların ölümüyle sonuçlanan bir takım maddeler onun için ailelerin çok dikkatli olması gerekiyor. Çocuklarıyla çok yakından ilgilenmeleri gerekiyor. Bizim web sitemize bakarlarsa uyuşturucu ile mücadele ile ilgili yeni bir yayınımız var. Onlara bir ipucu verebilir, mücadeleyle ilgili örneklik teşkil edebilir. Bunu da tavsiye ediyorum." şeklinde sonlandırdı.

 

  

Yorumlar