Sokak oyunlarına dönelim

Örnek - Halis Çocuk

  /   481   /   05 Temmuz 2014, Cumartesi

AKŞAM
 Yazdır

Sokakta özgürce oynamayan çocukların sadece zekâlarına değil, risk almalarına da sekte vuruyoruz. Risk almayı öğrenmeyen çocuk, yetişkin hallerinde risk almak için yaptığı her hamlede tökezliyor.

Çocukların sokak oyunlarına geri dönmesi için bir dizi aktivitelere ihtiyaç var

  

Ben çocukken evimiz işlek bir cadde üzerinde olduğu için annem sokağa çıkmama izin vermezdi. Teknoloji salgını henüz yaygın olmamasına rağmen mahrum kalmıştım sokak oyunlarından. Sokak aralarında ip atlayan, seksek oynayan kız çocuklarını gördükçe döktüğüm gözyaşlarını hatırlıyorum. İnsan bilmediği bir duygu için bu kadar üzülür mü? Hem de çok. Şimdiki çocuklarsa teknoloji bağımlılığından; değil sokakta oyun oynamayı, iPad’lerden kafalarını kaldıramıyorlar. Oysa sokak oyunları bir çocuğun gelişimi ve sosyalleşmesi için hayati öneme sahip. Uzman Psikolog Nilüfer Devecigil’in de dediği gibi “Sokak oyunları çocuklarımıza iç özgürlüklerini keşfettiriyor.” 2000 kadar Turkcell çalışanından oluşan gönüllüler yaz tatiline giren tüm çocuklar için ‘Haydi Çocuklar Sokağa’ adlı kitabı hazırladı. 
2000 kadar Turkcell çalışanından oluşan ve gönüllü projeleriyle bugüne kadar 50 bin çocuğa ulaşan Turkcell Gönüllüleri, bu defa çocuklar için eğlenceli bir kitaba imza attı. ‘Sokak oyunlarının güzelliğini çocuklarımız da yaşasın, bilgisayar başından kalkıp daha çok sokağa çıksın, bu oyunlarla tanışsın’ fikrinden yola çıkan Gönüllüler, Anadolu’yu karış karış gezerek halen sokakta oynanan oyunlardan ‘Hadi Çocuklar Sokağa’ kitabını hazırladı. Bu yaz tüm çocukların gönüllerini fethedecek kitap için; Kukalı Saklambaç, Dalya, Renkli İstop, Fışgırdak, Çelik Çomak gibi 78 sokak oyunu derlendi. Kitapta her bir sayfada farklı bir oyun, çocukların dilinden detaylı tarifler ve renkli resimlerle oyunlar anlatılıyor. Kitap çocuklu Turkcell çalışanlarına ve daha önce farklı projelerle ulaştığı ilkokullarda dağıtılacak. Ayrıca kitabı D&R ve Remzi Kitapevlerinden satın almak da mümkün.

RİSK ALMAYAN ÇOCUK TÖKEZLER

Sokak oyunlarının özgürce seçilmiş davranışlar seti olduğunun altını çizen Uzman psikolog ve oyun terapisti Nilüfer Devecigil, sokak oyunlarının çocuğun potansiyeline ulaşması için önemli bir yol olduğunu vurguluyor. “Oyunu çocuk yönetir ve bu aşamada motivasyon içten gelir. Oyunu çocuğun iç bilgeliğine güvendiği bir süreç olarak tanımlayabiliriz. Oyun çocuğun potansiyeline ulaşması için gerekli beyin gelişimini kendi doğallığında yaptığı yerdir. Çocuk başka bir çocukla sokakta oynarken alan kavramının; yakalamaca sırasında duygularını yönetmenin, diğer çocuklarla oyun kurarken müzakerenin ön hazırlığını yapar. 
Ve bu faaliyet onun kendi seçimidir. Oyunda başka bir çocuğun onu itmesi, dizinin kanaması, düşmenin şoku, ona hayatla ilgili başka bir gerçeği gösterir. Ebeveynin işi ise çocuğu bir balonda tutmak değil; oyunun doğallığı içinde ağaca çıkmasına, koşmasına, düşmesine, terlemesine kısaca sokakta oynamasına izin vermektir. 
Artık yaratıcı oyun oynayamayan ve her sıkıldığında ebeveyn tarafından kurtarılan çocuklar var etrafımızda. Sokakta özgürce oynamayan çocukların sadece zekâlarına değil, risk almalarına da sekte vuruyoruz. Risk almayı öğrenmeyen çocuk, yetişkin hallerinde risk almak için yaptığı her hamlede tökezliyor.”

UÇTU UÇTU OYUNU

4-6 kişi arasında oynanır. Sözcünün söylediği nesnenin uçup uçmadığını doğru şekilde yanıtlamak gerekir. Yanlış cevap veren oyuncu oyundan çıkar. Sona kalan diğer oyuncu sözcü olur. Oyuncular daire biçiminde otururlar. Oyunculardan biri sözcü seçilir. Sözcü, “Uçtu uçtu ördek/uçak/kapı uçtu” der. Kalan oyuncuların uçabilenlere “Uçar”, uçamayanlara “Uçamaz” diyerek yanıt vermeleri gerekir. Yanlış cevap veren oyuncu oyundan çıkar. Sona kalan oyuncu diğer oyun sözcü olma hakkı kazanır.  

TURKCELL GÖNÜLLÜLERİ KİMDİR?

2003 yılında kurulan Turkcell Gönüllüleri, yardıma ihtiyacı olan kişi ve projeleri sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği yaparak tespit ediyor ve şirket içinde organizasyonlar düzenleyerek Turkcell çalışanlarının bireysel olarak kişi ve projelere destek vermelerini sağlıyor. Turkcell Gönüllüleri 2008 yılında dernekleşerek faaliyetlerini ‘Hayat Ormanı Derneği’ altında sürdürmeye başladı. Meraklı, iletişimi kuvvetli, teknolojiyi kullanan, katılımcı, çevreci ve sorgulayan çocuklar için kendi ürettikleri projeleri gerçekleştiren Turkcell Gönüllüleri bu çalışmalarının yanı sıra, her sene heyecanlandıran, farklı kitlelere yönelik (çevre, istihdam, engelliler vb.) çalışmaların içinde yer alıyorlar. 2 bin Turkcell çalışanından oluşan Turkcell Gönüllüleri, düzenli olarak her ay maaşlarından bu projelere destek veriyor ve zaman ayırıyor. Turkcell Gönüllüleri şimdiye kadar; ‘Diyarbakır Yatılı İlköğretim Bölge Okulu (YİBO) Restorasyonu’, ‘Engelli Çağrı Merkezi’, ‘Oyuncağını Paylaşır mısın?’, “Yukarı Tandır Köyü Sıcacık Olsun’, ‘Kitaplar Kutuya Çocuklar Okula’, ‘Ayvalık’ı Yeşillendiriyoruz’, ‘Batman Üşümesin’, ‘Yakacık Yuvası Renovasyonu’, ‘Bir Tatlı Huzur’, ‘İlk Tatilim’, ‘Her Çocuğun Bir Kitabı Olsun’, ‘Kışı rahat geçirsinler diye, Damal’a küçük bir hediye’, ‘Tekman’a hayat veriyoruz’, ‘Şırnak Fatih İlköğretim Okulu Oyun Alanı’, ‘Taksim ilköğretim Okulu Bahçe Düzenlemesi ve Merak Odası’ gibi sosyal sorumluluk çalışmalarına imza attı.

  

Yorumlar