Altı parmaklı olmak bir hastalık mı!?

Halis Sağlık

  /   3655   /   07 Temmuz 2014, Pazartesi

 Yazdır

Erkeklerde daha sık görülen rahatsızlıkta en fazla 3. ve 4. parmakların yapışıklığı görülür.

Altı parmaklılık, her 2 bin doğumdan bir görülen vakıa

  

2000 canlıdoğumun sadece birinde görülür. Bazı kişilerde sadece bir tarafta altı parmak görülürken diğer tarafta normal 5 parmak bulunur. Erkeklerde daha sık görülen rahatsızlıkta en fazla 3. ve 4. parmakların yapışıklığı görülür. Bazıdurumlarda ameliyatla parmaklardaki yapışıklığın açılması sağlanır. Bunun dışında uygulamalar da vardır:


İki parmak arasının o bölgenin normal derisi ile onarılması, zig-zag kesiler atılarak oluşacak ameliyat izinin parmaklarda gelişimi esnasında şekilbozukluğu ve çekme yapması engellenir. Bazı durumlarda açık kalan kısımların deri yaması (greft) ile kapatılması varsa kemik şekil bozukluklarının düzeltilmesi de mümkündür.

Altı parmak doğuştan görülen bir hastalıktır. Ancak parmakların iki yaşına kadar kontrol ettirilmesi gerekmektedir. Ameliyat gerekendurumlarda 36 aya kadar yapılması tavsiye edilir. Daha büyük çocuklarda da ameliyat yapılması mümkündür. Ancak özelliklekompleks sindaktililerin daha erken tedavisi önerilir. Bazı parmakların arasında boy farkı bulunabilir.

Bu tür parmakların büyümesırasında birbirinin şeklini etkileyebileceği düşünülerek daha erken tedavi edilmesi uygundur. Altı parmaklı doğanlarda hemenameliyat özellikle anestezi sakıncaları nedeniyle tercih edilmez.

  

Yorumlar