Okullara mescid açılmalı kampanyası

Örnek - Halis Bilgi

  /   290   /   07 Temmuz 2014, Pazartesi

Yeni Asya
 Yazdır

Talep olması halinde ibadet ihtiyaçlarını karşılayacak uygun mekân ayrılabilir’

Orta öğretim okullarında mescid açılması amacıyla Şuurlu Öğretmenler kampanya başlatacak

  

Şuurlu Öğretmenler Derneği Genel Başkanı Hamdi Sürücü, öğretmen ve öğrencilerin yıllardır okulda namaz kılma sıkıntısı yaşadığını belirtti. Sürücü, “Okullarda mescid açılması konusu okul müdürünün inisiyatifine bırakılamaz” dedi.
 
Okullarda mescid açılmalı

Kıyafet yönetmeliği değişsin

Anayasal ve Yasal bir dayanağı olamayan, sadece darbecilerin yürürlüğe koyduğu kılık kıyafet yönetmeliğinde yapılan değişikliklerin yeterli olmadığını hatırlatan Sürücü, “Kılık kıyafet konusunda yetersiz, ayrımcı ve yasak getiren, kamu görevlilerinin bir kısmına serbestlik tanırken bir kısmını özel kıyafet bahanesi ile dışarıda bırakan ayrımcılığı kesinleştirici düzenlemeler acilen düzeltilmeyi beklemektedir” diye konuştu.  

Cuma namazlarına izin

Okulda namaz kılma konusuyla ilgili olarak ise Sürücü şunları söyledi: “Okullarda öğretmen ve öğrencilerin rahat namaz kılabilmeleri için ibadet yerleri ile ilgili çözüm beklerken yine aynı yönetmeliğin 99. Maddesi ikinci kısmında ‘Talep olması halinde ibadet ihtiyaçlarını karşılayacak uygun mekân ayrılabilir’ beyanıyla tamamen idarecilerin keyfine bırakılmış bir uygulama yönetmeliğe bağlanmıştır. Okul müdürünün inisiyatifine bırakılan okullarda mescid açılması meselesinin, inisiyatif olmaktan çıkartılması gerekir. Ayrıca; mutlaka camide cemaatle kılınması gereken Cuma namazları ile ilgili de çözüm bulunmalıdır.”

Ders Kitapları Düzelsin

ÖĞ-DER Genel Başkanı Hamdi Sürücü derneğin eğitim öğretim alanındaki çözüm önerilerinin bir kısmını da şu şekilde sıraladı: lDers müfredatları yeniden düzenlenmeli İslâm’a aykırı düsturlar temizlenmelidir. lKılık kıyafetle ilgili ayrımcılığı ortadan kaldırıp  insanlarımızı rahatlatacak adil bir çözüm olarak bütün okullarda başını örtmek isteyenlere serbestlik tanınmalıdır. 
  

Yorumlar