Birileri sağlığımzla oynuyor

Şifa Bahçesi

  /   232   /   08 Temmuz 2014, Salı

 Yazdır

Türkiye ’de son yıllarda yaşanan gıda terörüne karşı yetkililer vatandaşı uyarırken, biz de sözüm evde kendimize organik bir ramazan menüsü hazırlayalım istedik

Manavda alınan sebze ve meyvelerdeki hormonlar sağlığımızı tehdit ediyor

  

Türkiye’de son yıllarda yaşanan gıda terörüne karşı yetkililer vatandaşı uyarırken, bir kaç gün önce pazardan satın alınan ancak buzdolabında yer olmadığından, havaların da serin gitmesi nedeniyle balkona konan bir domatesten ‘yaratık’ çıktı!

Manavda aldığımız meyve sebzelerin üretiminde kullanılan hormonların, insan sağlığını tehdit eder nitelikte olması yetkilileri harekete geçirmiyor. Son dönemlerde GDO'lu yiyeceklerle karşı halkın bilinçlenmesine yönelik çabalara rağmen, yetkililer yeterince denetim yapmadıkları yada göz yumdukları için halkın sağlığı da tehdit altına alınmış oluyor.

Hürriyet gazetesinden Fatma Aksu'nun evinde tanık olduğu olay, bu tehlikeyi gözler önüne serdi. 

Hürriyet gazetesinden Fatma Aksu tanık olduğu olayı şöyle anlattı:

 Türkiye ’de son yıllarda yaşanan gıda terörüne karşı yetkililer vatandaşı uyarırken, biz de sözüm evde kendimize organik bir ramazan menüsü hazırlayalım istedik. Bir kaç gün önce pazardan satın alınan ancak buzdolabında yer olmadığından, havaların da serin gitmesi nedeniyle balkona konan domatesleri alıp yemek yapmaya koyulduk.

 Domates soslu biber kızartması ve yine güveçte tereyağlı mantarı için domatesleri yıkayıp doğramaya koyulunca, o da ne! Domatesin içinde bugüne kadar hiç görmediğim bir manzara. Domatesin kabuklarını soyup ikiye böldük, çekirdeklerinin olduğu bölümden bir uç çıkmış. Neyin nesidir diye çekirdekli bölümü bıçakla eşeleyince birden “Anneee, domatesten yaratık çıktı” diye irkildim.

 

İri bir tırtıl görünümündeki nesnenin ne olduğunu anlamak için merakla domatesleri dörde bölmeye böldüğümde, çekirdek yuvasının bulunduğu çukurun, neredeyse köklenip boy atmaya başlayan filizlerin fışkırdığını görüp, gözlerime inanamadım.

 

Domatesin dolapta ya da dışarıda, fazla beklemekten çürüdüğüne tanık olmuştum ama sapasağlam görünümlü bir domatesin içinde yaşanan böyle bir dönüşüme hiç tanık olmamıştım.

 

Domates ikiye ya da dörde bölmeye devam ederek, minik domates fidelerini bir tabağa aldım. Bir süre bu domatesin yenip yenmeyeceği konusunda kararsız kaldım. O sırada başka seçeneğim olmadığı için sos olarak hazırladım. Gece misafirliğe gelen yeğenim, büyük bir iştahla güveçte mantara yumulurken, masada tabak içinde duran sözde yemeğin de tadına bakmasını istedim.

 

Uzakdoğu mutfağını çağrıştıran soslu erişte görünümündeki tabağa çatalı atınca tabii ki espriyi uzatmayıp “Dur”diyerek önünden alıp, kendisine durumu açıkladım. Daha sonra fotoğrafını çektiğim domates filizlerinin görüntüsünü kime gösterdiysem midesi bulanıp, bakamadı bile.

  

Yorumlar