İnternet üzerinden çocuk satışı!!

Şifa Bahçesi - Halis Çocuk

  /   688   /   09 Temmuz 2014, Çarşamba

Milligazete
 Yazdır

SON yıllarda stresli, düzensiz yaşam, sağlıksız beslenme gibi nedenlerden dolayı da aileler evlat sahibi olmakta zorluk çekiyor.

Ülke'de yaşanan yasa dışı ilişkiler ve bunlardan doğan çocukların internet üzerinden satışı her geçen gün artıyor

  

Türkiye’de zinanın ceza yasasından çıkarılmasından sonra artan gayri meşru ilişkiler toplumun temeline adeta dinamit koyuyor. Gayri meşru ilişkilerin artmasıyla birlikte ortaya sıkan sonuç ise adeta görenleri ürkütüyor. Zina sonucu çocuk sahibi olan genç kadınlar ise çaresiz ne yapacağını bilemez durumda. Çocuklarını devlet yurtlarına götürmek isteyenler mi dersiniz, internet sitelerinden çocuklarını para karşılığında satışa çıkaranlar mı! Bir yandan evlatlık edinmek için uğraşan aileler öte yandan sorumluluklarını alamadıkları için daha doğmamış çocuklarından kurtulmak isteyenler ve ortaya çıkan sonuçtan istifade eden paragöz korsan şebekeler.

Zina Yasağının Kalkması Rakamları Arttırdı

2004 yılında zinanın CMK’dan suç olarak çıkarılmasından sonra artan gayri meşru ilişkilerin sonucunda hem kürtaj rakamları arttı, hem de gayri meşru şekilde dünyaya gelen bebeklerin sayısında ciddi bir artış olduğa kaydediliyor. Resmi rakamlara göre 2010 yılında Türkiye’de 57 bin 883 kürtaj yapılırken, 2011 yılında bu rakam 69 bin 779’a çıktı. Tek başlarına bebekleri bir şekilde dünyaya getiren kadınlar bu sefer de toplumda dışlanma tehlikesi ile karşı karşıya kalıyor. Tüm bu korkular da kadınları bebeklerini ya cami kapıları ya da karakol kapılarına ya da çöplere bırakmaya itiyor. Daha da iler giden kadınlar bu sefer de internetten korsan yöntemlerle çocuklarını para karşılığında satıyor.

25 site bebek satışı yapıyor!

Türkiye’de son yıllarda internette artan korsan bebek satış veya evlatlık edinme sitelerinde ciddi artışlar yaşandı. Son birkaç yılda sadece devletin kurumlarının kapattığı internet sitesi sayısı 600’ün üzerinde. Bu rakam bile dikkate alındığında sorunun ne denli büyük olduğunu gözler önüne seriyor. Sürekli denetimler yaparak siteleri kapatan devlet kurumları bunlarla bir türlü baş edemiyor. Bu gün bile internette bebek satışı yapılan sitelerin sayısı 25 adet.

Doğmamış Bebek Bile Satılıyor

Türkiye’de çocuk edinmek isteyen aileler korsan yöntemlere başvurmaya başladı. Devlet yurtlarındaki şartları ağır bulan ailelerin yeni başvuru adresleri, internette türeyen korsan yöntemlerle bebek satışı yapılan siteler.  İnternet sitelerinde bebek satışı yapılan sitelerde yöntemler ise dikkat çekiyor. Önce bebeklerini evlatlık vermek isteyen kadınlar ve aileler bu siteler üye olup, bilgilerini paylaşıyor. Hatta daha doğum yapmamış, üniversite öğrencisi genç  kadınlar da bu sitelerin tuzağına düşüyor.

Bebek satışı yapan bir sitede bilgilerini paylaşan genç bir kadın, daha doğumuna 3 ay olan bebeğini şimdiden satlığa çıkartmış durumda. Çaresizlik içinde ne yapacağını şaşırmış olan bir anne adayının evlatlık sitesine bıraktığı mesajda “Bebeğimi doğurmama iki hafta kaldı. Evlâtlık vermek istiyorum bekarım ve bakabilecek durumum yok ailem durumdan habersiz. Bana yardımcı olabilir misiniz. Hiç bir beklentim yok sadece bebeğime iyi bakacak bir aile arıyorum” sözleri de insanların çaresizliğinin anne adayını adeta vicdansız bir hale getirdiğini de açıkça gözler önüne seriyor. Site sahipleri de bebeklerini satışa çıkaran bu kadınlara cüzi miktarda paralar verirken, öte yandan ise bu şebekeler, bebekleri 40-50 bin TL gibi fahiş fiyatlarla evlatlık arayan ailelere satıyor.

Her Yıl 600 Çocuk Aile Buluyor

SON yıllarda stresli, düzensiz yaşam, sağlıksız beslenme gibi nedenlerden dolayı da aileler evlat sahibi olmakta zorluk çekiyor. Birçok sağlık sorunu ile mücadele eden ailelerin önemli bir kısmı neredeyse on yıl sonra evlat sahibi olabiliyor. Tüm bunlar dikkate alınınca da devle kurumlarına başvurup evlat sahibi olmak isteyen ailelerde de artışa sebep oluyor. Türkiye’de ortalama bir yıl içinde 600 aile evlat sahibi olabiliyor. Ancak her yıl Çocuk Esirgeme Kurumu’na kayıt edilen ve bırakılan çocuk sayısı yaklaşık 5 bin civarında.

Olayın Öteki Yüzü: Bebek Kokusu Arayan Aileler

Olayın bir başka yönü ise devlet kurumlarından evlatlık edinmek isteyen ailelerin karşılaştıkları zorluklar. Bebek kokusuna hasret olan bu aileler ise sıkıcı mevzuat ve yavaş işleyen bürokrasiden dolayı adeta bu şebekelerin kucağına atılıyor. Devlet yurtlarına bir şekilde bırakılan annesiz-babasız bebekleri evlat edinmek isteyen aileler de karşılaştıkları ağır şartlar dolayısıyla korsan yöntemlere başvurmaya başlıyor. Türkiye’de son birkaç yılda türeyen internet siteleri aracılığıyla evlat edinmek isteyen aileler adeta ‘Korsan Bebek Şebekeleri’nin eline düşüyor. Fahiş fiyatlarla ağını kuran bu şebekeler, yasak yöntemlerle evlat edinmek isteyen aileleri adeta parasız-pulsuz bırakıyor.

Devletin Öne Sürdüğü Şartlar Ağır Bulunuyor

Devlet yurtlarında barınan bebekleri evlat edinmek isteyen aileler başvuru yaptıkları takdirde ise normal olarak ağır şartlarla karşılaşıyor. Aile bireylerinin sicillerinden tutunda yaşadıkları çevreye kadar birçok kriterden geçmeyi başaran aileler daha sonra da sürekli denetimlere tabi tutuluyor. Bu şartları normal olarak kabul eden aileler ise bürokrasinin hızlı işlemesini denetimlerin ve şartların da yerinde zamanında değerlendirilmesini bekliyor.

  

Yorumlar