Azim ve hırsın sonucu; 10 dil

Örnek

  /   642   /   10 Temmuz 2014, Perşembe

AA
 Yazdır

Her gün saatlerce çalıştım ve tekrar ettim. İnat ettim

Antalyalı bir genç, önce hırslı ardından da azmin sonucu 9 yabancı dil öğrendi

  

Antalya'da 14 yıl önce yabancı dili yetersiz diye işe alınmayan 39 yaşındaki Ferhat Yıldız, hırs yaparak 9 dil öğrendi. Yabancı dil öğrenmenin püf noktalarını başka insanlarla paylaşmak isteyen Yıldız, öğrendiği dilleri kendi metoduyla kitaplar haline getirdi. Kitapları ise internet ortamında satış rekoru kırıyor.

İnternet üzerinde dünyada satış rekorları kıran yabancı dil kitaplarının yazarı Ferhat Yıldız, yabancı dil öğrenme merakını ve yayınladığı kitaplarla ilgili AA muhabirine özel açıklamalarda bulundu.

İzmir'de ailesine ait şirketin iflas etmesiyle 2000 yılında Antalya'ya çalışmak için geldiğini anlatan Yıldız, Manavgat'ta beş yıldızlı bir otele iş başvurusunda bulunduğunu ancak yabancı dili yetersiz olduğu için işe alınmadığını belirtti.

Rusça ve Almancası yetersiz olduğu için işe kabul edilmediğinde hırs yaptığını ifade eden Yıldız, "Ege Üniversitesi Turizm Otelcilik bölümünü bitirmiştim. İngilizce biliyordum ama Antalya'da turizmde çok geçerli bir dil değildi.  Almanca ve Rusçamı çok zayıf gördüler işe almadılar. Bende İzmir'e dönerek yabancı dil kurslarına gittim. Ama hiç birinden verim alamadım. Daha sonra Almanca ve Rusça setleri aldım. Her gün saatlerce çalıştım ve tekrar ettim.  İnat ettim ve 8 ayda her iki dili de çok iyi öğrendim. Ertesi yıl aynı otele tekrar başvurdum. Beni tanımadılar ama yabancı dilimi çok iyi buldukları için bu sefer işe aldılar. Turizmde çalıştığım için bol bol pratik yapma şansı buldum."

Otelde çalışırken de boş zamanlarını yabancı dil öğrenerek geçirdiğini belirten Yıldız,  şöyle konuştu:

"Uzun yıllar çeşitli otellerde çalıştım. Özellikle sezon kapandığında kışın zamanımı yabancı dil öğrenerek geçiriyordum. Farklı dilleri öğrenmek artık tutkum olmuştu. Rusça ve Almanca'dan sonra bir Hollandalı bir aileyle tanıştım. Hollandaca öğrenmek istediğimi belirttim. Onlarda İngilizce ve Almanca biliyorsam Hollandacayı kolay öğrenebileceğimi söylediler.

Hollandacayı da kısa sürede öğrendim.  Ardından İtalyanca, Fransızca, İspanyolca, Lehçe ve Japonca öğrendim. Şu an Türkçe ile 10 dil biliyorum. İkinci üniversite olarak Ankara Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatı Ana bilim Dalı Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü bitirdim. 10 dil bildiğime kimse inanmak istemiyor."

Aldığı notlarla sadece dil öğrenmenin basit yolunu keşfettiğini vurgulayan Yıldız, "Keşfetmiş olduğum bu sistemi aldım yıllar içinde iyice geliştirdim. Bu sistemi hangi dile uyguladıysam kısa zaman içinde konuşmaya başladım. Dilleri unutmamam için de aldığım notları kendim için kitaplaştırma kararı aldım. Böylelikle unutmaya başladığım dilleri tekrar etme şansı buldum"dedi.

İzmir'de bir yayınevinde bastırıp, kurduğu internet sitesinde kitaplarını satmaya başladığını anlatan Yıldız "İlk olarak Adım Adım İngilizce, Almanca ve Rusça kitaplarını bastırdım. Daha sonra adım adımın serisi olarak Hollandaca, İspanyolca, Fransızca, İtalyanca kitaplarımı yayınladım. Yakın zamanda Lehçe kitabım basılacak.  İnternette kitaplarımın bir bölümünü ücretsiz koydum.  Sonra talepler gelmeye başladı. Talepler artınca kendi şirketimi kurdum. 2014'ün başlarında Türkiye'de Google Store'de Türkçe kitaplar satışı başladı. Kitaplarımı e-kitap olarak burada satışa sunmaya başladım. Şu anda e-kitap olarak 20'nin üzerinde kitabım var." diye konuştu.

İnternet üzerinde Türkiye'de en çok satanlar listesinde ilk 10'da bir kitap, ilk 100'de 10 kitabı olduğunu dile getiren Yıldız, "Şu an İngilizce olarak hazırladığım Japonca dünya sıralamasında birinci, birçok yabancı dilde hazırladığım kitaplar ise birçok ülkede ilk sırada yer alıyor. İngiltere ve Amerika'daki dünyanın en bilinen yayınevlerinin kitaplarının bile önüne geçtim. Bazı ülkelerde ilk 5'de 4 kitabım bulunuyor" dedi.

Polonyalı eşi Malgorzata Yıldız'ın da dil bilimcisi olduğunu ve 5 dil bildiğini belirten Yıldız, en büyük desteği eşinden gördüğünü ve evde eşiyle sürekli farklı dillerde konuştuklarını, her gün farklı bir dilde film izlediklerini söyledi.

  

Yorumlar