Sağlığımız hiçe sayılıyor

Halis Sağlık

  /   242   /   10 Temmuz 2014, Perşembe

 Yazdır

Ceza alan bazı ürünler yeniden etiketlenerek piyasaya sürülüyor

Toplatılan sağlığa zararlı ürünler etiketleri değiştirilerek tekrar piyasaya sürülüyor.

  Gıda teröristleri, şimdi de vatandaşı etiket üzerinden yanıltarak çıkar sağlamaya başladı. Toplatılan ürünler, etiketleri değiştirilerek tekrar piyasaya tekrar sürülüyor.

Gazete ve televizyonların Ankara temsilcileriyle iftarda bir araya gelen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, tüketici haklarını korumak amacıyla taklit ve tağşiş yapılan ürünlerin teşhir edildiğini hatırlattı. Ceza alan bazı ürünlerin yeniden etiketlenerek piyasaya sürüldüğünün tespit edildiğini açıklayan Bakan Eker, "İki gün önce 45 firmaya ait ürünler teşhir edildi. Bazı firmalar etiketleri değiştirerek ikinci defa suç işliyor. Bunların bir kısmı da arsız oluyor. Kalkıyor 'yapmadım, etmedim' diyor. Yavuz hırsız ev sahibini bastırır misali” diye konuştu.

Bakan Eker, GDO'lu ürünlerin insan gıdası olarak tüketilmesine "sıfır tolerans" gösterildiğini belirterek, piyasa denetimlerinde GDO tespit edilen ünlü bir bebek mamasının (Milupa) bu sebeple toplatıldığını söyledi. Tahlillerde milyonda bir bile olsa bulaşmanın ortaya çıkarıldığını ifade eden Eker, bütün mamaların rutin aralıklarla tahlil edildiğini kaydetti. Türkiye'nin GDO'lu ürün ithalatına izin vermediğini vurgulayan Tarım Bakanı Eker, “Avrupa ise 51 gene izin veriyor” dedi. Kuraklık sebebiyle buğdayda problem yaşandığı iddialarına da cevap veren Bakan Eker, "Türkiye'nin yıllık ihtiyacı 18 milyon ton. Bu sene üretimimiz yaklaşık 20 milyon ton. Stoklarımızda da 2 milyon ton var. Türkiye kendi üretimi için değil, işleyip ihraç etmek için ithal ediyor” dedi.
  

Yorumlar