Zerdeçal'a mutfaklarda yer verin

Halis Bilgi

  /   276   /   10 Temmuz 2014, Perşembe

 Yazdır
Anavatanı Doğu Hindistan olan zerdeçalı yeterince tanımıyoruz.

  

Zencefilgiller familyasından Hindistan, Çin ve Bangladeş, Güney Asya, Endonezya, olmak üzere Asya’nın tropik bölgelerde yetişen zerdeçal, mutfaklarda rahatlıkla baharat olarak kullanılmasının yanısıra bir çok hastalığın tedavisinde de etkilidir.

Hint safranı olarak da bilinen zerdeçalın mutfaklarda çoktan yerini alması gereken bir baharat olduğunu kaydeden Diyetisyen Şebnem Kandıralı, 
“Zerdeçal sarı renkli bir Hint baharatıdır. Genellikle körinin ana maddesidir. Demir ve manganez için önemli bir kaynaktır. B6 vitamini, diyet lifi ve potasyum içerir. İçerdiği curcumin (hintsafranı) ile yapılan klinik çalışmalarda depresyonun hafifletilmesinde bazı antidepresan ilaçlar kadar etkili olduğu gösterilmiştir. Son derece sağlıklı olan bu baharat hemen hemen her yemeğe ekilebilir. 

Diğer kullanıldığı sağlık alanları: Anti inflamatuar (iltihap karşıtı) etki göstermesi, İnflamatuar bağırsak hastalıklarında etkili bir tedavi sunabilmesi, romatoid artiritlerde rahatlacı bir etkisi olduğu, kistik fibrozla mücadelede yardımcı olduğu, antioksidan özelliğinden ötürü kanser hücre büyümesi ve metastazların engellenmesinde etki gösterdiği, çocuklarda lösemi riskinde azalma sağladığı , karaciğer fonksiyonlarında iyileşme gösterdiği, kardiyovasküler fonksiyonlarda koruyucu etkisi olduğu, kolesterol düşürücü etki gösterdiği ve alzheimer hastalığına karşı koruma sağladığı bilinmektedir” diye konuştu.
  

Yorumlar