Ekran'dan Yansıyanlar

  /   1140   /   11 Temmuz 2014, Cuma

 Yazdır

  

Televizyon hayatımızın büyük bir bölümünü alıyor. Televizyonda yayınlanan dizi ve filmler, hayatımızı doğrudan ve dolaylı olarak etkiliyor. Farkında olarak yada olmayarak, dizilerde konu edinilen hayat tarzı, filmlerdeki konseptler bizim ailemizi de etkisi altına alıyor.

Yabancı film ve dizileri izleyerek, küresel bir kültür, küresel bir hayat konseptini yaşamaya çalışıyoruz. Sadece hayat konseptimiz değil aynı zamanda tercüme edilerek bize sunulan film ve dizilerdeki diyaloglar da geçen kelimeler, cümleler de hayatımızın parçasına dönüşüyor.

Küresel bir hayat tarzını kabulleniyoruz. Küresel bir kültürü yaşıyoruz. Farkında olmadan yaşadığımız gibi de inanmaya başlıyoruz. Söylemlerimiz de de küresel kültürün etkilerini aktarmaya çalışıyoruz farkında olmadan.

Özellikle yabancı bir filmi izlediğimizi göz önüne getirin. Hatta göz önüne getirin demekte yanlış, her hangi bir  kanal açın, yabancı bir filmi yayınladığını göreceksiniz.  “kahrolsun”, “lanet olsun” gibi kahır ve lanet okumaların ne kadar sık geçtiğine tanık olacaksınız. Yada, “aşkım”,”sevgilim”,”patnerim” gibi algılarla, kadın-erkek ilişkilerindeki mahremiyet sınırını meşrulaştırmaya hedefleyen bir diyalogları duyacaksınız.

Yabancı film ve  dizileri bir kenara bırakalım. Yerli yapım bir diziyi, yada yerli yapım bir filmi izlediğimiz dikkate alırsak, cinselliği ön plana çıkartan, kadın bedenini  görselliğini öncelikleyen bir çekim mantığının ne kadar iğrenç duruma düşdüğünü göreceksiniz.

Yerli yapım komedilerde, espiri diyerek göbek altı diye tabir edilen çirkinlikler, skeçlerde malayani nitelikle amma cinsellik ve kadın-erkek ilişkilerindeki mahremiyet duvarını yıkmayı hedefleyen bir mantığını hakim olduğunu göreceksiniz.

Bütün bunların yaşandığı ve yapıldığı bir film ve dizi izlediğimizi dikkate alarak, kimin ne yapmak isteiğini, kimin ne amaçladığını ve kimin ne dili kullandığını daha iyi görecek ve daha iyi kavrayacağız. Daha doğrusu kavramak durumundayız. Bir aileysek ve bir hedef doğrultusunda yaşama gayretindeysek, ekranlarda yansıyanlara dikkat etmek durumundayız.

Kısmet olursa, bundan böyle ekran’da yansıyanlar köşesinde, yansıyanları paylaşmaya çalışacağız.İmkanlarımız ve fırsatlarımız ölçüsünde  yapmaya gayretinde olacağız. Yardımlarınız ve katkılarınız olmasını bekliyoruz. İzlediğiniz film ve dizilerde geçen ayrıntıları, komedi ve skeçlerdeki diyalog ve söylemlerin ne anlam taşdığını paylaşmayı  amaçlıyoruz. Birlikte olalım ve birbirimizi uyaralım.

Kalın sağlıcakla.

  

Yorumlar