Sıcaklarda varise dikkat

Halis Sağlık

  /   235   /   16 Temmuz 2014, Çarşamba

 Yazdır
Aşırı sıcağa maruz kalma ve güneşlenme varisi tetikliyor

  

Yazla birlikte etkili olan sıcak havaların, varis şikayetlerini artırdığı belirtiliyor. Varise karşı sıcaktan uzak durulmasını öneren uzmanlar, aşırı güneşlenme ve sıcak uygulamaların damarları genişleterek varislerin artışına neden olduğu uyarısında bulundu.

Memorial Ataşehir Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü'nden Operatör Dr. Fikri Yapıcı, varis tedavisinde yapılan yanlış uygulamalar hakkında bilgi verdi. Yapıcı, kısa sürede sonuç almak için bilinçsizce uygulanan tedavilerin ise hastalığın daha da ilerlemesine yol açabileceniği söyledi.

Varis kaynaklı bacak ağrılarını geçirmek için sıcak uygulamaların yapılmasının doğru olmadığını söyleyen Yapıcı, "Bu ağrılar için kaplıcalara gitmek ya da yazın kuma bacaklarını gömmek oldukça yanlıştır. Sıcak, varis ve venöz yetmezlik (toplardamar yetmezliği) yakınmalarını artırmaktadır. Varis olan bölgelere eşit şekilde uygulanmayan bandajlar veya çoraplar yarar yerine zarar verebilmektedir." uyarısını yaptı.

Gebelik ve hareketsizliğin varis gelişimini artırdığını dile getiren Dr. Yapıcı, "Toplardamarlarda basınç artışına yol açan gebelik, ayakta ya da oturarak uzun süre kalmayı gerektiren meslekler, şişmanlık, az lifli gıdayla beslenme alışkanlığı, kabızlık ve dolaşımı etkileyecek derecede sıkı kıyafetler varis gelişimini artırabilmektedir." dedi. Yapıcı, toplardamarları zayıflatan nedenlerden kadın cinsiyet, hormon kullanımı, yaşlılık, sigara içilmesi ve genetik etkenlerin de varisin gelişimine neden olabildiğine dikkat çekti. Yapıcı, "Varis hastalarında en sık görülen yakınmalar ağrı, yanma hissi, kaşıntı, kas krampları, şişlik hissi, huzursuz bacak, cilt değişiklikleri ve yaraların oluşmasıdır." diye konuştu

Dr. Yapıcı, varis ihtimaline karşı şu önerilerde bulundu: "Hareketsizlikten kaçının. Uzun süre bacak bacak üzerine atmak dolaşımı bozabilir. Sigara varis oluşumunu artırabilir. Sigara içenlerin yanında bulunmanın bile %30 oranında etkilediğini unutmayın. Çok dar giysileri ve yüksek topuklu ayakkabıları tercih etmeyin. Sıcaktan kaçının. Aşırı güneşlenme ve sıcak uygulama damarları genişleterek varislerin artışına yol açabilir. Ilık su ile yıkanmanın ardından bacaklara soğuk su uygulanması yararlı olacaktır. Mümkünse günde en az 2-3 kez,10-15 dakika süre ile bacaklarınızı kalp seviyesinin üstüne kaldırarak dinlendirin. Fazla kiloları vermeye çalışın. Doktorunuzun önerdiği ilaç ve varis çorabını düzenli kullanın."  

Yorumlar