Kayserili hayırseverlerden örnek davranış

Örnek

  /   284   /   16 Temmuz 2014, Çarşamba

 Yazdır
İhtiyaç sahipleri Fener Marketten bir çok ihtiyacını gideriyor.

  

İhtiyaç sahiplerinin ücretsiz alışveriş yaptıkları markette gıda ürünlerinin yanı sıra akülü engelli aracından giyim ürünlerine ve mobilyaya kadar her türlü ihtiyacı karşılamak mümkün. Dernek Başkanı Hasyüncü, "Marketi ilk açtığımızda 55 çeşit gıda ürünü vardı Şu an ise 110 çeşit gıdaya ulaştık" dedi.

Kayseri'de hizmet veren Erciyes Feneri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından oluşturulan "Fener Market"ten ihtiyaç sahibi aileler para ödemeden alışveriş yapabiliyor. Gıda ve giyim ürünlerinin yanı sıra akülü engelli aracı, gelinlik gibi ürünlerin de yer aldığı markete gelen aileler, kendileri için belirlenen limit doğrultusunda istedikleri ürünü alabiliyor. Derneğin Yönetim Kurulu Başkanı Nuh Hasyüncü, 2007 yılında kurdukları marketten bugüne kadar binlerce ailenin faydalandığını söyledi. Zenginle fakir arasında köprü kurarak modern Robin Hood'luk yaptıklarını belirten Hasyüncü, hayırsever vatandaşların destekleriyle alınan ürünleri fakir ailelere dağıtarak onların yüzünü güldürmeye çalıştıklarını ifade etti.

MARKET SİSTEMİ ADALETLİ OLUYOR

Derneğe müracaat eden ailelerin araştırıldığını ve belirledikleri kriterlere sahip olanlara yardım ettiklerini belirten Hasyüncü, marketteki ürünlerin üzerine maliyet fiyatlarını yapıştırdıklarını ve her aileye fert sayısına göre bir limit vererek, alışveriş yapmalarını sağladıklarını dile getirdi. Dernek olarak iaşe paketi vermeyi uygun görmediklerini ifade eden Hasyüncü, şunları kaydetti: "Üç kişilik bir aileye de 8 kişilik aileye de aynı iaşe paketi veriliyor. Burada bir adaletsizlik olduğunu düşündüğümüz için market sistemi geliştirdik. Marketi ilk açtığımızda 55 çeşit gıda ürünü olmasına rağmen şu an 110 çeşit gıdaya ulaştık. Yardım marketinde yok yok."

MOBİLYA VE AKÜLÜ ENGELLİ ARACI DA VAR

Yardım ettikleri 500 ailenin sadece gıda ihtiyacını karşılamakla yetinmediklerini belirten Hasyüncü, mobilyadan akülü engelli aracına kadar her türlü ihtiyaç malzemesini bulundurduklarını vurguladı. Marketin bir bölümünü kıyafetler için ayırdıklarını ifade eden Hasyüncü, şöyle devam etti: "Kayıtlı ailelerimizin tüm fertlerine yılda üç sefer giysi yardımı yapıyoruz. Ayrıca uzman ekiplerimiz kontrol amaçlı ailelerin evine gittiğinde kanepe, koltuk, halı gibi ihtiyaçları da belirliyor ve yıl içinde bu ihtiyaçları da karşılıyoruz. 100 kadar da akülü engelli aracımız var, bunları da ihtiyaç sahiplerine gerektiği süre kadar kullanması için veriyoruz. Verdiğimiz ürünlerin tamamı yeni. İkinci el hiçbir şeyi kabul etmiyoruz ve ihtiyaç sahibi ailelerimize veriyoruz." Hasyüncü, alışveriş sonrasında ailelere servis hizmeti de sağlayarak aldıkları ürünleri evlerine kadar teslim ettiklerini söyledi.

  

Yorumlar