Bonzai tedidine karşı ne yapılıyor

Şifa Bahçesi

  /   226   /   18 Temmuz 2014, Cuma

İLKHA
 Yazdır

Türkiye’de son günlerde yaygınlaşan ve beyinde ve vücutta kalıcı tahribat yapan uyuşturucu madde Bonzai konusunda kaygılarımız günden güne artıyor.

Madde bağımlılığına karşı devletin, aileler ve sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği yapması gerekir

  

Mardin Ömür Boyu Sevgi Derneği Başkanı Mehmet Ali Demir, dernek merkezinde uyuşturucu hakkında basın açıklamasında bulundu.

Demir yaptığı açıklamada, “Ülkemizde ve Mardin’imizde madde bağımlılığı son birkaç yıl içerisinde önemli bir artış göstermektedir. Daha önceleri Avrupa ülkelerine kıyasla önemli bir sorun olarak görünmeyen bu durum ülkemizi ve Mardin’imizi tehdit etmektedir. Türkiye’de son günlerde yaygınlaşan ve beyinde ve vücutta kalıcı tahribat yapan uyuşturucu madde Bonzai konusunda kaygılarımız günden güne artıyor. Türkiye’de çeşitli illerimizde kendini gösteren, zehirlenme ve ölümle sonuçlanan olaylar, Mardin açısından da bizi kaygılandırıyor. Bonzai’nin Türkiye'de son yıllarda yaygın olarak kullanıldığını görüyoruz. Bu uyuşturucu maddenin 2011 yılında Türkiye'ye girdiği yolunda veriler bulunmaktadır. Ama son zamanlarda oldukça yaygınlaşarak kullanılıyor. En önemli tehlikesi bu maddenin kullanımında yüzde 99 ani ölüm riskinin olmasıdır. Kişinin bu maddeyi almasıyla birlikte kalp atımlarının değişmesi, nefes alamamasına, halüsinasyon dediğimiz olmadık şeyleri görme ve daha sonra kalp ve dolaşım sisteminin devreye girmesi ile gerçekten ani ölüm olabiliyor.” ifadelerine yer verdi.

Açıklamanın devamında Demir, “Bonzai kullanım yaşının ne yazık ki 11 yaş altına düştüğünü görüyoruz. Bonzai’de ani ölüm olmasa bile çok yoğun bir panik atak benzeri yaşayan bu kişiler bu ölüm tribinden çıksalar bile daha sonra bir panik hastası, panik bozukluk hastası olarak da karşılaşılabiliyor. Bonzai kullanan birisinin bazen de şizofreniye benzer durumları ile karşılaşmamız mümkün. Madde almasına bağlı hayaller görme saldırganlık gibi belirtiler oluyor. Uyuşturucu kullanımının kişiye ve topluma zarar verdiğini görüyoruz. Ayrıca uyuşturucu madde kullanan gençlere ailelerin yaklaşımı da çok büyük önem arz ediyor. Her aile çocuğuyla yakından ilgilenmeli ve tedavi için destekleyici bilince sahip olmalı. Uzmanlar uyuşturucu kullanımının bu şekilde devam etmesi durumunda dünyanın 20–30 yıl sonra hasta bir toplum haline geleceğini söylüyor. Mardin’de Bonzai kullanımından ölüm yaşanmadı. Ancak her gün değişik illerimizde gençlerimiz ölüyor. Mardin Mülki amirleri ve emniyet mensupları Bonzai denilen ölüm uyuşturucusunun bu kadar kolay bir şekilde satılmasına ve gençlerimize ulaştırılmasının önünü bir an önce kesilmesini kendilerinden temenni ediyoruz.” dedi.

Demir açıklamanın sonunda, “Mardin Ömür Boyu Sevgi Derneği olarak İnsanların sağlıklı düşünme duyularını yok eden ölümlerine sebep olan, kullanan kişinin kendine, ailesine, çevresine, ülkesine ve insanlığa zararlı hale getiren her türlü madde bağımlılığına ve Mardin’de uyuşturucuya Hayır!” ifadelerini kullandı

  

Yorumlar