Çocuklar hedefte; İnsanlık ölüyor

Halis Çocuk - Dünya Ailesi

  /   335   /   20 Temmuz 2014, Pazar

 Yazdır

Hiçbir sağlık imkanına sahib olmayan Filistinlilerin tedavi için Gazze'den çıkışına bile izin verilmiyor.

Siyonist rejim güçlerinin Gazze'ye yapılan saldırılarda çocuklar ve anneleri hedef alınıyor

  

İşgal rejimi İsrail’in Gazze’de kara, hava ve denizden yaptığı katliamın bilançosu her geçen gün artıyor.  Dünkü kayıplarla birlikte operasyonun başladığı 8 Temmuz’dan bu yana ölenlerin sayısı 333’i buldu. Bunların 78’i çocuk. Hastane morglarında bekleyen minik çocukların cansız bedenleri ise yürekleri dağlıyor. Çocukların sayısı kadar da kadın hayatını kaybetti.

Gazze’ye yönelik saldırılarını kara harekâtıyla yoğunlaştıran işgal rejimi İsrail, dünyanın gözü önünde sivil katliamına devam ediyor. Havadan, karadan ve denizden olmak üzere üç koldan bölgeyi ateş altında tutan terör devleti  İsrail ordusunun dünkü bombardımanında en az 26 Filistinli hayatını kaybetti. Beyt Lahya’da vurulan bir evin enkazından bir anne ve dört çocuğu çıktı. Son kayıplarla birlikte 12 günde ölen Filistinli sayısı en az 325 oldu. Gazze’deki sağlık bakanlığı sözcüsü, ölenlerin büyük çoğunluğunu sivillerin oluşturduğunu belirtirken acı bir bilgi paylaştı: İsrail’in roket saldırılarını durdurma gerekçesiyle başlattığı operasyonda katledilenlerin yaklaşık dörtte biri (78) çocuk. Saldırılarda yaralanan çocukların sayısı da 500’ü aştı.

Çocukların hedef alınması konusunda, İşgal rejimi milletvekilleri de açıkça gelecekte terörist olması iddiasıyla, çocukların öldürülmesini savunuyor. Bu açıklamalara dünya tepki vermezken, uluslararası toplum saldırılar karşısında hala sessizliğini koruyor. İnsanlık trajedisinin yaşandığı Gazze'de, çocuklar ve kadınlar kurban oluyor. Yaşanan vahşet. Ve Soykırım

1,8 milyon Filistinlinin yaşadığı Gazze’de nüfusun yarısını çocuklar oluşturuyor. BM Çocuklara Yardım Fonu’nun (UNICEF) verilerine göre 58 bin çocuk acil psiko-sosyal desteğe ihtiyaç duyuyor. Birçoğu uyuyamıyor ya da sürekli kâbus görüyor. Yemeden içmeden kesilen, konuşmayı bırakan, gece yatağını ıslatan ve endişe verici psikolojik rahatsızlık işaretleri gösteren çocukların sayısı binlerle ifade ediliyor. İsrail’in 8 Temmuz’da başlattığı saldırılarda şimdiye dek 84 okul hasar görürken, 50 bin kişi evlerini terk edip BM’ye bağlı okullara sığınmak zorunda kaldı. Yüzde 80’ine elektrik verilemeyen Gazze Şeridi’nde 1 milyona yakın Filistinli, evlerinde su imkânından mahrum. Hiçbir sağlık imkanına sahib olmayan Filistinlilerin tedavi için Gazze'den çıkışına bile izin verilmiyor.

 Siyonist rejim İsrail, son 12 günde ise 2 bin 350 hedefin vurulduğunu bildirdi. İsrail ordusu, kara harekâtının ikinci gününde Gazze Şeridi’nin kuzeyinde yer alan Beyt Hanun ve Beyt Lahya ile güneydeki Han Yunus bölgelerini yoğun bombardımana tuttu. 

  

Yorumlar