Astımlı çocuklar spor yapabilir

Halis Çocuk

  /   273   /   20 Temmuz 2014, Pazar

Ntvmsnbc
 Yazdır

Astımlı çocukların yaşıtlarından ayrılmaması ve sevdikleri aktivitelere ya da sporlara yönlendirilmesi gerekmektedir

Astım hastası çocukları yaşıtlarının spor ativitelerine katılmalarında bir sakınca yok

  

Ntvmsnbc'de yer alan habere göre, çocuklara astım tanısı konulmasının anne-babaları endişelendirdiğini belirten Memorial Ataşehir Hastanesi Çocuk Göğüs Hastalıkları Bölümü Prof. Dr. Refika Ersu, astımın, çocuğun yaşamını kısıtlamaması için bir takım tedbirler almak gerektiğini söyledi. Prof. Ersu, çocuklarda astım ve tedavisi hakkında şu bilgileri verdi:

“Astım, havayollarında daralma ve iltihabın olduğu kronik bir hastalıktır. Öksürük, göğüsten ıslık sesi gelmesi ve nefes darlığı gibi belirgin şikayetler olmaktadır. Astımlı çocukların yaşıtlarından ayrılmaması ve sevdikleri aktivitelere ya da sporlara yönlendirilmesi gerekmektedir. Astım hastası çocuklar böylece hem eğlenir hem de aktif yaşam alışkanlığı edinip, obeziteden korunmuş olurlar. Solunum, kasları güçlendiği için egzersizin solunum üzerine olumlu etkisi vardır. Her 6 olimpiyat atletinden birinin aynı zamanda astım olduğu bilinen bir gerçektir. Bu nedenle çocukları için astım tanısı konulan ebeveynlerin üzülmesini gerektirecek bir durum yoktur. Astım tedavisinin amacı, çocukların astım semptomlarını yaşamadan hayatlarına devam etmesini sağlamaktır. Hafif astım bulguları olan çocuklar spor aktivitesi öncesinde yeterli bir süre ısındığı takdirde sorun yaşamayabilir. Orta-ağır derecede astımlı çocuklar da egzersiz öncesi bronş genişletici bir ilaç aldığında rahatça aktivitelerini yapabilirler. Bu rahatlatıcı tedavinindüzenli kontrollere ek olarak uygulanması gerekir.

EBEVEYNLER BUNLARA DİKKAT ETMELİ

• Polen yoğunluğunun olduğu dönemlerde dış ortamda aktiviteden kaçınılmalı (polen alerjisi varsa). 

• Egzersiz yaparken ağızdandeğil, burundan nefes alıp verilmeli. 

• Isınma ve soğuma egzersizleri için yeterli zaman ayrılmalı. 

• Rahatlatıcı ilaçlar çocuğun hep yanında olmalı. 

• Öğretmen ve spor hocaları hastalık ve ilaçlar hakkında bilgilendirilmeli. 

• Semptom yaşanırsa egzersiz bırakılmalı, rahatlatıcı ilaçlar kullanılmalı. Ve doktora başvurularak gerekiyorsa ilacın dozu artırılmalıdır.

  

Yorumlar