Gazlı içeceklerden uzak durun

Halis Sağlık

  /   210   /   20 Temmuz 2014, Pazar

Akraradyo
 Yazdır

Mübarek Ramazan ayında özellikle birçok televizyon kanalında her gün asitli içecek reklamı yapılıyor

Mübarek Ramazan'la birlikte iftarlarımızda gazlı içecek konusunu bir kez daha gündem oldu

  

Dahiliye Uzmanı Hanifi Kılıçaslan, iftarda içilen asitli içeceklerin mide kanaması, mide ülseri ve diğer mide hastalıklarını tetiklediğini söyledi.

Mide hastalıklarında son aylarda büyük artış yaşandığını ve bu artışlara bağlı olarak hastaneye gelen hastalarının büyük çoğunluğunun mide rahatsızlıklarına su niyetine içtikleri asitli içeceklerin neden olduğunu ifade eden Dahiliye Uzmanı Kılıçaslan, bazı hastaların tedavilerini ayakta yaptıklarını bazı hastaları da ilaçlı tedavi uygulanmak üzere hastaneye yatırdıklarını anlattı. Hanifi Kılıçaslan, “Su niyetine içilen gazlı ve asitli içecekler mideye büyük ölçüde zarar verirken mide kanaması gibi istenmeyen sonuçlar da doğurtabiliyor. Bu sebeple sıcak havalarda susuzluğumuzu buzlu ve çok soğuk suyla geçiştirmemeliyiz. Ilık su içmemiz gerekiyor.” diye konuştu.

Ramazan ayında mide rahatsızlığı şikayetiyle hastaneye başvuran hastaların çoğunun rahatsızlık sebebinin altında su niyetine içilen asitli içecekler olduğuna dikkat çeken Dahiliye Uzmanı M. Hanifi Kılıçaslan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ramazan ayında özellikle birçok televizyon kanalında her gün asitli içecek reklamı yapılıyor. Bu da özellikle vatandaşların dikkatini çekiyor. Bu yüzden iftarda susuzluğu su ile giderek yerine kola ya da asitli diğer içecekler tercih ediliyor. Bu da su niyetine içildiği için asit direkt olarak mideye zarar veriyor ve mideyi aşırı şekilde rahatsız ediyor. Hatta bazı hastalarda mide kanamasına çevirebiliyor.”

  

Yorumlar