Bonzai'den ölümlerde artış olacak

Şifa Bahçesi - Halis Çocuk

  /   410   /   22 Temmuz 2014, Salı

Bugün
 Yazdır

Rapora göre 2010’a kadar varlığı bilinmeyen bonzai ve türevleri bugün uyuşturucu piyasasının yarısını kaplamış durumda.

Emniyet yetkilileri, sentetik uyuşturuculardan dolayı ölümlerde artış olacağı uyarısında bulunuyor

  Emniyetin raporuna göre 4 yıl öncesine kadar varlığı bile bilinmeyen bonzai ve türevleri artık uyuşturucu piyasasının yarısını kaplamış durumda. Rapora göre bu uyuşturucudan ölümler iki yıl içinde daha da artacak. 
Emniyet Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı ‘Uyuşturucu Madde ve Bağımlılığı Araştırma İnceleme Raporu’ başlıklı çalışma Türkiye’nin karşı karşıya olduğu büyük tehlikeyi gözler önüne seriyor. Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından görevlendirilen 1. Sınıf emniyet Müdürleri Levent Atalay, Anadolu Atayün ve Salih Çaylı’nın imzasını taşıyan rapor bir yılda tamamlandı. 
Bugün'de yer alan habere göre 931 sayfalık raporda son zamanlarda Türkiye’nin başını ağrıtan bonzai maddesi de mercek altına alınıyor.
ÖLÜMLER ARTACAK
Rapora göre 2010’a kadar varlığı bilinmeyen bonzai ve türevleri bugün uyuşturucu piyasasının yarısını kaplamış durumda. Raporda yer alan İstanbul Bakırköy AMATEM yetkilileri şu tespitleri ise son derece korkutucu: “Şahıs beyan etmedikçe sentetik kullandığının tespiti imkansız gibidir. Yine yaptığımız çalışmalar ve gözlemlerden hareketle önümüzdeki iki yıldan itibaren başta bonzai olmak üzere sentetik kannabinoidlerin kullanımından kaynaklanan ölüm olaylarında inanılmaz sayılarda artış olacağını bekliyoruz. İşin aslı bonzai kullanıcıları ne bağımlılık polikliniğine geliyorlar ne de akıl hastalıkları kliniğine geliyorlar. Onlar genellikle kalp krizi gibi şikayetlerle acil servislere gidiyorlar…”
Ayık Yaşamda Buluşalım Derneği üyesi bir bağımlının şu sözleri ise dikkat çekici: “Bonzaiden ölümler bonzai olarak kayda girmiyor. Genç yaşta kalp krizinden bu kadar ölüm olmayacağını insanlar bilmiyorlar mı? Nasıl dikkatlerini çekmiyor anlamak mümkün değil.” Raporda yer alan bilgilere göre bonzai ve türevleri akut böbrek yetmezliği, akut görme kaybı ve Wernike Sendromu gibi ciddi tıbbi sorunlara da yol açabiliyor.
20 KATINA ÇIKTI
2010 ve 2011 yıllarında küçük miktarlarda ülkemize getirilen sentetik kannabinoidin (bonzai) 2012’de yüklü yakalamalara konu olduğuna vurgu yapılan raporda “Sentetik kannabinoid olay sayısı bir önceki yıla göre 20 kat, 391 operasyonda 896 kişi ile yakalanan şüpheli sayısı 58 kat, yakalama miktarları ise 9 kat artmıştır. Yakalama yapılan il sayısı 21’den 47’ye 2013’de de 65’e çıkmıştır“ denildi.

Rapora göre bonzaiye Türkiye’de ilk kez 2010’da rastlandı. Polisin takibine ise 12 Nisan 2010’da Antalya’da girdi.  

Yorumlar