Yaşlılar arasında kaynaşma

Örnek - Bizim Aile

  /   579   /   22 Temmuz 2014, Salı

CİHAN
 Yazdır

Yaşlılarımız bizim geçmişimiz ve hafızamız. Biz büyük bir aileyiz. İki kardeş huzurevi buluşmasında geçmişimiz ve hafızamız olan yaşlıların anılarını şiirlerini, türkülerini ve şarkılarını dinleyerek nostalji yaptık

Farklı huzurevlerinde kalan yaşlılar, kendi aralarında kaynaşmanın yollarını bulmuş

  AK Parti Kadın Kolları Başkanlığı'nın 'Biz Türkiyeyiz Projesi' kapsamında Malatya ve Tekirdağ huzurevlerinde kalan 60 yaşlı, Manavgat'ta Kızılağaç Turizm Bölgesi(KTB) Selence Beach Resort Hotel'de bir araya geldi. İki kardeş şehir huzurevi sakinlerinin bir araya gelerek kaynaşma buluşmasının onur konuğu eski bakan ve AK Parti Kadın Kolları Genel Başkanı Güldal Akşit oldu. Güldal Akşit, 2 kardeş huzurevi yaşlılarıyla birlikte konaklama tesisinin havuz başında bir araya gelerek sohbet etti.

Akşit, proje kapsamında daha önce taş atan çocukları Çanakkale'ye götürdüklerini, yine aynı çerçevede ülkenin baş tacı ve değeri olan yaşlıları Manavgat'ta bir araya getirerek anılarını dinlemek istediklerini söyledi.
Bu bağlamda geçtiğimiz Ramazan Bayramı'nda Malatya ve Tekirdağ huzurevi sakinlerini kardeş huzurevi yaptıklarını belirten Akşit, kardeş huzurevleri çerçevesinde iki ilin kıymetli yaşlılarını Manavgat'ta buluşturarak hayatlarına renk katmak istediklerini kaydetti. Akşit, sözlerine şöyle devam etti: "Yaşlılarımız bizim geçmişimiz ve hafızamız. Biz büyük bir aileyiz. İki kardeş huzurevi buluşmasında geçmişimiz ve hafızamız olan yaşlıların anılarını şiirlerini, türkülerini ve şarkılarını dinleyerek nostalji yaptık. Biz bu buluşma ile hangi yaşta olunduğunun hiç önemli olmadığını öğrendik. Önemli olanın fiziki değil, gönül yaşının genç olması gerektiğini öğrendik. Bizim yüce değerlerimiz olan yaşlılarımızın bilgi birikimi ve tecrübeleri bizi rehber ve ışık olacak."

Havuz başı sohbetinden sonra otelin lobisine geçen yaşlılar seslendirdiği şiir, şarkı ve türkülerle hayatının sonbaharından unutulmaz dakikalar yaşattı. Tekirdağ Huzurevi'nde kalan 86 yaşındaki Ramazan Akdemir okuduğu uzun hava, Kınalı Gelin ve Sarıgelin türküleriyle geceye katılanları mest etti. Bir fabrikada uzun yıllar güvenlik görevli olarak çalıştıktan sonraemekli olduğunu belirten Akdemir, 8 yıldır da huzurevinde kaldığını söyledi. Akdemir, "Arkadaşlarım sesimin güzel olduğunu söyledi. Ben de huzurunuzda ilk defa türkü söylüyorum." diye konuştu. 

Tekirdağ'ın Çorlu Huzurevi'nde kaldığını belirten Hikmet Deniz Türk sanat müziği eserlerinden kesitler sundu. Tekirdağ Huzurevi'de kalan Fikriye Küçükçakır kendi yazdığı şiirlerden 'Namaz', 'Gençliği'ne Aldanma' ve 'Süslü Kız' şiirlerini okudu. Hayatında ilk defa uçağa iki kardeş huzurevi buluşması sayesinde bindiğini belirten Küçükçakır, "Allah bu millete zeval vermesin. Başbakanımız Tayyip Erdoğan'a sağlık ve sıhhat versin. Allah dert verip derman aratmasın." dedi.

Tuğrul Özkan, proje kapsamında Antalya'ya geldiği için mutlu olduğunu söyledi. Huzurevinde kalmadan önce AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı Pınarhisar Cezaevi'nde ziyaret ettiğini, yaşlılara sahip çıktığı için teşekkür ettiğini kaydetti. Abdullah Agan da Malatya Huzurevi'nde kaldığını, gençlerin, yaşlılık gelmeden gençliğinin kıymetini iyi bilmesi gerektiğini söyledi. Tekirdağ Zübeyde Hanım Huzurevi'nde kalan 90 yaşındaki İsmet Arıtıcı da yaptığı konuşmada, 90 yaşında Antalya'yı gördüğü için kendisini çok mutlu hissettiğini söyledi. Arıtıcı, huzurevi sakini arkadaşlarıyla geçirdiği bir saati, bir güne değişmeyeceğini kaydetti.  

Yorumlar