Anne olamadı ama geniş bir ana yüreğine sahip

Örnek - Bizim Aile

  /   394   /   24 Temmuz 2014, Perşembe

AA
 Yazdır

Belki resmiyette çocuğum yok ama aslında binlerce evladım var. Sahip çıkmaya çalıştığım kişiler aile oldu, şimdi bana dua ediyorlar.

Konya'da 57 yaşındaki Akife Toğan, yüzlerce çocuğa annelik yapıyor

  

Akife Toğan, üç ay önce yaşamını yitiren 35 yıllık hayat arkadaşı Ömer Toğan ile çok istemelerine rağmen çocuk sahibi olamadı. 

Yaklaşık 25 yıl önce anne ya da babasını küçük yaşlarda kaybetmiş yetim ve öksüz çocuklarla ilgilenmeye başlayan Toğan, kısa süre sonra hayırseverlerden de destek alarak yardım faaliyetlerini sürdürdü.  

Kimsesizlere sahip çıkmak için var gücüyle çalışan Toğan, çocukların eğitim, ev kirası, giyecek ve gıda ihtiyaçlarını karşılıyor.

- Yardım seli oluşturdu

Yardımseverlerin desteğiyle bugüne kadar yüzlerce yetime el uzatan Toğan'ın, "çocuklarım" dediği kişilerin çoğu şu an meslek sahibi.

Yetim ve öksüzlerin manevi annesi olan, gecesini gündüzüne katarak büyük fedakarlık örneği sergileyen Toğan'ı, en büyük mutluluk kaynağı ise karşılık beklemeden yardımına koştuğu yetimlerin kendisine "anne'' demesi. Dört aylıkken ailesinin ilgilenmesi için verdiği, şimdi 20 yaşında olan bir kız ise Toğan'ı hiç yalnız bırakmıyor. Çok sayıda torunu olduğunu belirten Toğan, insanların desteğiyle büyük bir yardım seli oluşturduğunu vurguladı.

- Gece yarısı "Anne" diye arıyorlar

AA muhabirine açıklama yapan Akife Toğan, ömrünün yetimlere hizmet etmekle geçtiğini, bu durumdan çok memnun olduğunu söyledi.

"Zenginler getiriyor, ben dağıtıyorum" diyen Toğan, "Onlarca yetim çocuğu evlendirdim. Bunu gururlanarak değil sevinerek söylüyorum. Çok sayıda kişi bebeklerine ismimi verdi. Allah rızası için koşturuyorum. İnsanları seviyorum" diye konuştu.

Çocukların kendisini "anneleri" yerine koyduğunu dile getiren Toğan, şöyle devam etti:

"Kimseyi incitmeden yoluma devam ediyorum. Rahmetli eşim hep destek verdi. Yetimlere bir şey yapılacağında sanki koşarak hareket ediyorum. Çevremdekiler bana yıllar önce 'aydınlık birisin, senin adın Mehtap olsun' dedi. O gün bugündür çoğu kişi adımın Mehtap olduğunu düşünür. 'Mehtap Sultan' diyorlar.  Ramazan ayında hiç boş durmadık. Yardımları dağıttık. Belki resmiyette çocuğum yok ama aslında binlerce evladım var. Sahip çıkmaya çalıştığım kişiler aile oldu, şimdi bana dua ediyorlar. Onları gördükçe yüreğim sevgiyle doluyor. Gece yarısı beni arıyorlar. 'Anneciğim yattın mı, hasta mısın, ihtiyacın varsa hemen gelelim' diyorlar. Bu beni çok mutlu ediyor."

- Hızır gibi yetişiyor

Herkese akrabalarını arayıp sormaları tavsiyesinde bulunan Toğan, Allah'ın izniyle sahip çıktığı çocukları gördüğünde mesut ve bahtiyar olduğunu anlattı. 

Toğan'ın yardımına koştuğu kişiler ise gurur duydukları Mehtap Sultanın, ne zaman dara düşseler imdatlarına hızır gibi yetiştiğini ifade etti.Kaynak: http://www.hakimiyet.com/konya/yetimlerin-mehtap-sultani-h549383.html#ixzz38GyOspiw 
Follow us: @hakimiyet42 on Twitter | Hakimiyetgazetesi on Facebook
  

Yorumlar