Gögüs kanserlerine iyi haber

Halis Sağlık

  /   262   /   26 Temmuz 2014, Cumartesi

TRTTURK
 Yazdır

Binlerce göğüs kanseri hastası için daha elverişli ve ağrısız bir radyoterapi yöntemi geliştirildi.

Gögüs kanserleri artık ağrısız tedavi olabilecek

  Binlerce göğüs kanseri hastası için daha elverişli ve ağrısız bir radyoterapi yöntemi geliştirildi. Bu yeni radyoterapi türü İngiltere’de Ulusal Sağlık Hizmeti Kurumu’nun ilk onayından da geçti.

Intrabeam adı verilen bu radyoterapi tedavisi, bir defaya mahsus olmak üzere ameliyat sırasında kesilen bölgeye 20 dakika süreyle uygulanıyor. Bu da ameliyattan sonraki haftalarda, radyoterapi için tekrar tekrar hastaneye gitme eziyetini önlemiş oluyor.

Bu yeni tedavi yönteminden, eskiden beri uygulanan radyoterapiden alındığı kadar iyi sonuçlar alınması bekleniyor. Ancak İngiltere’deki sağlık otoriteleri Intrabeam uygulamasından sonra kanserin tekrarlama ihtimalinin biraz daha yüksek olabileceği konusunda kadınları uyardı. Fransa Nice’ten yetkililer ise riskler konusunda uyarıldıktan sonra, kadınlara bu tedaviyi isteyip istemedikleri sorulması gerektiğini söyledi.

Her yıl İngiltere ve Galler’de 42.000 kişiye göğüs kanseri tanısı konuluyor, bunların yalnızca 6’da 1’i Intrabeam radyoterapi tedavisi görmeye uygun.

Deneme çalışmaları, Intrabeam ile tedavi edilen kadınların % 3’ünde kanser 5 yıldan az bir süre içinde tekrar ediyor, bu oran eski yöntemli radyoterapi uygulanan kadınlarda yalnızca % 1. Yan etkiler ise iki tedavi yönteminde de hemen hemen aynı, ancak Intrabeam kullanılan hastalar radyoterapinin zararlı etkilerine daha kısa süre maruz kalıyor ve daha az ağrı hissediyor. Üstelik bu yeni yöntem diğerinden daha az masraflı.  

Yorumlar