Sofra Bilinci

  /   487   /   03 Mayıs 2014, Cumartesi

 Yazdır

  

   Sofra kültürü geçmişten günümüze  kadar  uzanan uzun bir süreç. Bu süreç içerisinde bir çok tecrübeler yaşanmıştır. Yaşanan bu tecrübeler ışığında atalarımız farkında olmadan yada farkında olarak bizlere bir “bilinçli yeme” mirası bırakmıştır. “Bilinçli yeme” kültürü modern hayat tarzıyla değişiklik yaşasada geleneksel “Sofra”larımızda bu hala korunmaktadır. Biz de geçmişten günümüze uzanan “Bilinçli yeme” kültürünü, “Sofra”larımızın gelenekselliği ile  bağlantılayarak ortaya bir şey çıkarmak istiyoruz.

   Var olan yemek tariflerinden yola çıkarak, “bilinçli yeme” alışkanlıklarını, “sofra”larımıza yeniden kazandırmak adına “Bismillah” demek istiyoruz. Bu yüzden de “Bilinçli Sofra” adıyla bir çalışma yapmak, yemek kültürünü, “bilinçli yeme” alışkanlıklarıyla, “Sofra”larımızın zenginliğindeki  arka planı da yavaş yavaş aralamak istiyoruz. Elimizden geldiğince, “Yaradan’ın verdiği sayısız nimetlere” şükür ederek, “Bismillah”...

     ***

İnsan sağlığında “Mizaç”lar önemlidir. Önemi, hem insanların “mizaç”larının bilinmesi ve hem de yediğimiz gıdaların “mizaç”larının bilinmesiyle daha bir anlam kazanır. Ne yediklerimizi bilirsek, hastalığımızın da ne olduğunu ve nasıl tedavi edileceğini biliriz. Geleneksel tıb da, insanların “ne yedikleri” ve “nasıl çıkardıkları” araştırılarak tedaviye gidilir. Yani, ne yediği bilinirse insanın tedavisi daha kolay ve rahat olur.

Dolayısıyla yediklerimizin neler olduğunu bilerek sofraya oturursak, sağlığımızın da hangi düzeyde ve nasıl olması gerektiğini kontrol edebilecek duruma gelebiliriz. Gerçi, bitkisel ve hayvansal gıdalarda, verilen hormanlarla GDO’lar değiştirilerek, “MİZAÇ”lar da değiştirilmiştir. Bu durumu da dikkate alarak yediklerimizin farkındalığını fark etmek dilekleriyle  afiyet olsun.

  

Yorumlar