Genleriyle oynanmış İsrail tohumu

Şifa Bahçesi - Halis Bilgi

  /   1495   /   02 Ağustos 2014, Cumartesi

Milli gazete
 Yazdır

Türkiye’nin tohumda ihraç eden bir ülke haline geldiğini iddia etse de domates tohumunun yarıya yakınını doğrudan İsrail’den alıyoruz.

Türkiye tarımı, İsrail'den gelen meyve ve sebze tohumlarına esir oldu

  

İsrail Gazze’de haftalardır Müslümanları katlederken, Türkiye acı bir gerçekle tekrar yüzleşti. Tarım ülkesi olmasına rağmen Türkiye’de tüketilen domatesin yarıya yakınının tohumu İsrail’den ithal ediliyor. 2012 yılında İsrail’den 16 milyon dolarlık domates tohumu alan Türkiye, 2013 yılında da 13 milyon dolar ödedi. İsrail’den alınan domates tohumu miktarı Türkiye’nin toplam tohum ithalat rakamları ile karşılaştırıldığında ortaya korkunç bir tablo çıkıyor.

Türkiye’nin hibrit sebze tohumu ithalatında İsrail birinciliği kimseye kaptırmıyor

Türkiye, 2013 yılında 194 milyon dolarlık tohum ithalatı yaptı. Bu tohum ithalatının da yüzde 60-65’i halk arasında kısır tohum olarak bilinen hibrit sebze tohumlarından oluştu. Türkiye’nin hibrit sebze tohumu ithalatında ise İsrail birinciliği kimseye kaptırmıyor. İsrail’den yapılan ithalatın da neredeyse tamamına yakınını domates tohumu oluşturuyor. Bu tablo, sofralarımızdan hiç eksik etmediğimiz domatesin tohumunda bile, Türkiye’nin İsrail’e nasıl bağımlı hale getirildiğini gösteriyor.

Domates üretiminin tekelini İsrail’e verdiler

Anadolu’nun verimli toprakları son yıllarda uygulanan maksatlı tarım politikasıyla her geçen gün daha da çoraklaşıyor. Tohumculuk sektörü, uygulanan yasak ve fiyat politikasıyla bitirilirken bu durum en çok İsrail’in işine yaradı. Türkiye’deki domates üretiminin tekeli İsrail’in kontrolüne geçti. Bu durumda meydanlarda atılan nutukların, hamaset dolu açıklamaların İsrail nezninde hiçbir hükmü yok. Çünkü İsrail’in Türkiye’nin kılcal damarlarına kadar girmesine göz yumuluyor.

Tarım ülkesiyiz ama İsrail’in domatesini tüketiyoruz. İnanması zor ama rakamlar bu gerçeği net bir şekilde ortaya koyuyor. Gazze’de günlerdir kardeşlerimizi katleden İsrail’e karşı tepkiler giderek artarken, Türkiye acı bir gerçekle tekrar yüzleşti. Tarım Bakanı Mehdi Eker, tohumculuk sektörü ile ilgili Başbakan’ın önüne sözde çok başarılı tablolar koysa da, sektörün meslek örgütü TSÜAB Başkanı Yıldıray Gencer, Türkiye’nin tohumda ihraç eden bir ülke haline geldiğini iddia etse de domates tohumunun yarıya yakınını doğrudan İsrail’den alıyoruz. Türkiye, aldığı domates tohumlarından dolayı İsrail’e 2012 yılında 16 milyon dolar öderken, 2013 yılında da 13 milyon dolar ödedi. Tek kalemde İsrail’den alınan domates tohumuna ödenen rakam, toplam ithalat rakamı ile karşılaştırıldığında Türkiye’nin domates tohumundaki İsrail’e bağımlılığı daha net görülüyor. 2013 yılında 194 milyon dolarlık toplam tohum ithalatına karşılık sadece tek kalemde domates tohumu için İsrail’e 13 milyon dolar ödendi. Bu durum, salataların vazgeçilmezi, fakir-zengin herkesin sofralarında bulunan domates tohumunda Türkiye’nin geldiği acı tabloyu net bir şekilde ortaya koyuyor.

2013’te Tablo Değişmedi

2013 yılında da İsrail’den yapılan tohum ithalatında önemli kalemi yine domates tohumları oluşturdu. 2012 yılına göre İsrail’den ithal edilen domates tohumu biraz düşse de 2013’te yine en önemli kalemi oluşturdu. 2013 yılın toplamında İsrail’den 13 milyon dolarlık domates tohumu ithalatı yapıldı.

Milli Bir Politika Uygulanmıyor

AKP hükümeti, tohumculuk sektöründe yerli ve millilik konusunda bir politika ortaya koyamadı. Neredeyse tamamı hibrite kayan ve dış ticarette önemli bir kalemi oluşturan mısır, ayçiçeği, şekerpancarı, patates ve sebze türlerinde üretilen tohumların önemli bir bölümü yabancıların hakimiyetinde bulunuyor. Özellikle hibrit sebze tohumlarında yatırım ve ıslah çalışması yapan, kendi çeşitlerini üretmeye çalışan, bunun için elini taşın altına koyan yerli firmalar yok değil. Ancak bunların sayısı bir elin 5 parmağını geçmiyor. Yerli firmaların domates tohum çeşitleri üreticiler tarafından kullanılsa da Türkiye’de ekilen domates tohumlarının yarıya yakınını İsrail’den ithal edilen domates tohumlarından oluşuyor.

  

Yorumlar