Gazze'de doktor olmak zor

Şifa Bahçesi - Halis Bilgi

  /   283   /   08 Ağustos 2014, Cuma

AA
 Yazdır

Yaralıların durumunu tahmin bile edemezsiniz. İsrail'in kullandığı yasak silahlar nedeniyle hastaneye paramparça olmuş cesetler geliyordu"

Gazze'de görev yapan doktorların ruh sağlıkları bozuluyor

  

Şifa Hastanesi İlk ve Acil  Yardım Bölüm Başkanı, Eymen es-Sahbani, İsrail'in Gazze'ye saldırılarının ardından hastanedeki manzaraların içler acısı olduğunu vurgulayarak, "Karşılaştığımız görüntüleri anlatmak gerçekten zor. Hastaneye bazen başı kopmuş çocuk cesetleri, paramparça olmuş vücutlar geliyordu" dedi.

İşlerini yoğun baskı altında yapmaya çalıştıklarını dile getiren Sahbani, "Burada çalışan arkadaşlarımız uyku nedir bilmez oldu. Yoğun stres altında bir yandan yaralılara müdahale ederken, diğer yandan da hastaların panik halindeki ailelerini sakinleştirmeye çalışıyoruz" diye konuştu.

"Çocuğunun halini görmesin diye annesinin gözlerini kapıyoruz"

Saldırılara maruz kalan Filistinlilere gerekli müdahaleyi yapmakta yetersiz kaldıklarını belirten Operatör Dr. Atıf Hallas ise İsrail'in yasak silahlar kullandığını öne sürerek, "Yaralıların durumunu tahmin bile edemezsiniz. İsrail'in kullandığı yasak silahlar nedeniyle hastaneye paramparça olmuş cesetler geliyordu" şeklinde konuştu. 

Hastanede görevlerinin sadece yaralıların tedavisiyle sınırlı kalmadığını belirten Hallas, şunları söyledi:

"Çocuğunun içler acısı halini görmemesi için annesinin gözlerini kapadığımız zamanlar oluyor. Ya da morgda birikmiş cesetlere şahit olmamaları için aileleri oradan uzaklaştırmaya çalışıyorduk."

"Duygularımızı saklamaya çalışıyoruz"

Pratisyen hekim Bilal Dabur (24) ise hastanede yaşanan manzaraların kendilerini derinden etkilediğini vurgulayarak, "En çok ufacık çocuklarının parçalanmış bedenleri karşısında ağlayan ailelerin durumu acı veriyor" ifadesini kullandı. 

Olaylar karşısında metanetli olmaya çalıştıklarını sözlerine ekleyen Dabur, "Yürek burkan manzaralar karşısında duygularımızı saklamaya çabalıyoruz. Eğer böyle yapmazsak işimize devam edemeyiz" dedi. 

"İsrail'in katliamları belgelenmeli"

Şifa Hastanesi'nde görev yapan Norveçli doktor Mads Gilbert ise Gazze'den ayrılmadan önce AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail'in çocuklara yönelik katliamlarının belgelenmesini ve yaşananların kaleme alınması gerektiğini belirterek, "Kadın ve çocukların bu şekilde hedef alınması çok acı. Burada gördüğümüz manzaralar korkunç. Yanmış çocuk bedenleri, uzuvları kopmuş kadınlar..." diye konuşmuştu.

İsrail, 7 Temmuz'da "Koruyucu Hat" adı altında Gazze'ye havadan, 17 Temmuz Perşembe akşamı da karadan saldırıya geçmişti. Gazze'deki Filistinli gruplar ve İsrail arasında önceki gün saat 08.00'de başlayan 72 saatlik ateşkes sağlanmıştı. 

Saldırılarda, aralarında çocuk, kadın ve yaşlıların da bulunduğu bin 886 kişi hayatını kaybetti, 9 bin 806 kişi yaralandı.

  

Yorumlar