Kolesterol kalp krizi riskini arttırıyor

Halis Sağlık

  /   321   /   09 Ağustos 2014, Cumartesi

CİHAN
 Yazdır

Kalp damar hastalığı veya şeker hastalığı olmayanlarda önleyici olarak statin ilaçları kullanılmadan önce dikkatli bir inceleme gerekli

Yüksek kolesterol hastalarının dikkat etmesi gerekenler

  

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Süleyman Binici kolesterol yüksekliğinin kalpten ölüm riskini artırdığını belirtti. Yaklaşık 20 yıldır kalp damar hastalıklarının tedavisinin temel taşlarından biri olan statinlerin, hasta olmasa da damar sertliği riski yüksek kişilerde, koruyucu olarak sıklıkla kullanıldığını belirten Süleyman Binici, "Araştırmalara göre, kalp damar hastalıklarının tedavisinin temel taşlarından biri olan statinlerin yan etkileri olsa da yararları daha fazla. Özellikle kalp damar hastası olanlarda yan etkilerinden korkup kolesterol düşürücü statin grubu ilaçları kullanmamak ciddi problemleri de beraberinde getirebilir." dedi.

Özel Ortadoğu Hastanesi Uzm. Dr. Süleyman Binici, ilaçla tedavi kadar, hatta daha önemli olan ve birinci sırada ele alınması gereken konunun hayat tarzı değişikliği olduğunu vurguladı. Binici, zayıflayıp ideal kiloyu korumak ve düzenli egzersiz yapmak, doğru ve sağlıklı beslenmeyi öğrenmenin ilaç tedavisi kadar önemli olduğunu kaydetti.

Kalp krizi geçirmiş, kalp veya damar hastalığı olanların ve şeker hastalarının kolesterol düzeyleri ne olursa olsun bu ilaçlardan almaları gerektiğini ifade eden Uzm. Dr. Binici, şöyle devam etti: "Kalp damar hastalığı veya şeker hastalığı olmayanlarda önleyici olarak statin ilaçları kullanılmadan önce dikkatli bir inceleme gerekli. Eğer kalp hastası olma riski yüksekse ve ilaçsız tedavi yöntemleri yeterli biçimde denenmişse, ilaç tedavisi düşünülebilir. Doktorunuz sizi muayene ettikten, ailenizde kalp hastası olup olmadığını, sigara içip içmediğinizi öğrendikten sonra tansiyonunuzu, kilonuzu, bel çevrenizi, kolesterol ve kan şekeri düzeylerinizi göz önüne alıp ilaç tedavisine başlama kararı verebilir."

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Süleyman Binici, statin grubu ilaçların kimlere faydalı olduğu konusunda da şunları söyledi: "Kalp krizi geçirilenlere, kalp-damar darlığı olanlara, By-pas ameliyatı varlığında, stent takılması durumunda, bacak damarlarınızda darlık olması durumunda, aort anevrizmanı durumunda, inme geçirilmesi durumunda, şeker hastalığı varlığında ve kalp hastası olma riski çok yüksek olanlarda."

  

Yorumlar