Varis tedavisinde bunlara dikkat edin

Halis Sağlık

  /   360   /   12 Ağustos 2014, Salı

 Yazdır

Her hasta ayrı bir şekilde değerlendirilir ve o na uygun tedavi seçilir.Artan varis hastalıkları karşısında tip dünyasında da bir çok tedavi seçenekleri gelişti.

Varis tedavisinde kişiye özel tedaviler gerekli.

  


Prof. Dr. Ahmet Akgül, varis hastalığı hakkında bilgiler vererek, "Varisinizden kurtulun, damarınızıdan değil" açıklamasında bulundu.

Toplumda varisin çok sık rastlanan bir hastalık olduğunu ifade eden Prof. Dr. Akgül, şu bilgilere yer verdi:

"Varis; kilo artışıyla, hareketsiz bir yaşamla, şehir hayatıyla, stresle, uygunsuz çalışma koşullarıyla, sıcak ortamda bulunmayla, ayakta uzun sure düz durma ile, kabızlıkla hele bir de annede babada olmasıyla çok sıklıkla duyduğumuz ve yaşadığımız bir sorundur. Bu kadar sık olunca tabii ki tıp dünyası da çalışmakta ve hem hastalığın tanısında hem de tedavisinde birçok yöntemler gelişmekte. Her gün basında 'yeni' tedavi şekilleri çıkmakta. Peki 'en iyi tedavi hangisi?', belki de daha önemlisi 'benim varisim için hangi yöntem en etkilisi?'. Bunun cevabını internette arayanlar veya 'komşu'suna soranlar için kabus büyüyor çünkü çok çeşitli cevaplar var. Kafa iyice karışıyor ve tedaviyi erteliyoruz. Tabii bu da hastalığın ilerlemesine ve vakit kaybetmemize neden oluyor. Bildiğimiz bir gerçek var, varisli bacak hem tıbbi hem de kozmetik olarak sorun. İşin kaynağında yetmezliğe giren bacak toplar damarlarından bahsediliyor, peki tedavide kendimize ait olan bu damara ne oluyor? Yalnızca hastalarda değil, tedaviyi yapanlarda bile var. Her gün yeni tedavi seçenekleri ortaya çıkıyor. Bu nedenle ulusal ve uluslararası kongrelerde doktorlar devamlı tartışıyor. Tek bir tedavi seçeneği yok tabi. Kesin olan bir şey var: Tıp matematik değildir yani bir tedavi her hastaya uygulanmaz.

Her hasta ayrı bir şekilde değerlendirilir ve o na uygun tedavi seçilir.Artan varis hastalıkları karşısında tip dünyasında da bir çok tedavi seçenekleri gelişti. Hala tedavideki en iyi seçenek olan ameliyat dışında, varisli damara iğneyle kopuk veya sıvı madde verilmesi, lazerve radyo dalgaları veren kateterlerin uygulanması gibi yaygın tedaviler uygulanmakta. Ameliyathane olmadan da yalnızca lokal aneztezi ile yapılabilen bu tedavilerde varise neden olan toplar damar hasara uğratılmakta ve etkisiz hale getirilmektedir. Yani damar iptal edilmekte ama yerinde bırakılmaktadır, ameliyatta ise varise neden olan bu toplar damar tamamen vücut dışına çıkarılmaktadır. Yani varis tedavi edilirken damar iptal edilmiş olur. Varis hastalığının hepsinin tedaviye ihtiyacı yoktur.

Hayat sekli basitçe değiştirilirse hastanın şikayetleri azalır. Örneğin kilo kontrolü, kabızlığın giderilmesi, yürüyüş ve/veya bisiklete binme ile bacak kaslarının güçlendirilmesi, sıcak ortamlardan özellikle sauna, hamam dan uzak durma, uzun sure ayakta ve dizlerin bükülerek oturarak durulmaması.. gibi önlemler alınarak şikayetler azalmaktadır. Kozmetik olarak hastayı etkilemiyorsa ve hastanın da varise ait şikayetleri yoksa varis tedavisine gerek kalmaz. Varis tanısını koymak illa ki tedaviyi gerektirmez ama koruyucu önlemleri gerektirir. Çok yaygın olarak kullanılan lazerle vaya köpükle varis tedavisi nasıl uygulanır, hastanın damarı çıkarılmıyor ama kullanılmaz duruma mi geliyor? Her iki tekniğin de mantığı benzer. Varisi olduğu düşünülen toplar damara dizin iç yüzünden kateterle girilir ve damarın iç yüzü harap edilir. Böylece damarın dışarı çıkarılmasına gerek kalmadan damar iptal edilmiş olur. Artık fonksiyon görmeyen damar yerinde bırakılır.

Damarın çıkarılmayıp yerinde bırakılması hem estetik hem de ameliyat sonrası konfor için tercih edilir fakat daha sonar tekrar fonksiyon görmesi veya iptal edilmiş bir damara vücudun inflamasyonla cevap vermesi gözlenebilir. Sonuçta vücuda ait bir damar iptal edilmiştir. Hem mekanik hem de inflamatuar süreçle zararı olabilir. Mekanik olarak, ayaktan oksijeni düşük kani alıp akciğere taşıyan bir sistemin yani toplardamarların bir kolunu iptal ediyorsunuz. Klasik anlayışa göre iç toplardamar yükün çoğunu karşıladığı için sorun çıkıyormuş gibi görünüyor. Fakat bu damarın yokluğunun etkileri arastırılıyor. Ikinci olarak ise inflamatuar süreç etkili olabilir. Vücuttaki bir yapı dış etkilerle tahriş ediliyor ve organizmanın buna reflex olarak inflamasyonla cevap vereceği düşünülüyor.

Kalp ameliyatlarında ve/veya damara ihtiyaç olan travma, kesici delici alet yaralanmalarında, kazalarda bu damarlara ihtiyaç olur. Eğer daha önce çıkarılmışsa cerrah başka bir damar bulabilir, göğüsten, koldan damar alınabilir. Ama sıklıkla kullanılan damar bacakta bu çıkarılan damardır. Bu nedenle gerekmedikçe ve toplar damarinda belirgin bozuklugu olmayan varisli hastada bu damar iptal edilmemelidir. Bu damar korunarak varis tedavisi olmaz mi, sizin bu toplar damarı koruyarak varis ameliyatı yaptığınız hastalar var? Evet toplar damarı koruyarak varis ameliyatları yaptık. Hastalarımızı ameliyat sonrası kontrol amaçlı Dopplerlerini de yaptık ve varisleri düzeldi. Ayrıca toplar damarları da çalışır vaziyette korunmuş oldu. Önemli olan hastanın ameliyat öncesi iyi değerlendirilmesi ve yapılacak işlemin hastaya ne kadar fayda sağlayacağıdır. Bir şikayeti düzeltirken ilerde başka bir sorun yaratacak işlem yapılmamalıdır.

  

Yorumlar