Çocukları sayesinde camiye gittiler

Örnek - Halis Çocuk

  /   312   /   16 Ağustos 2014, Cumartesi

Zaman
 Yazdır

Çocukların namaza ilgisini artırmak için, “Namazını Camide Kıl, Puanları Topla, Ödülü Kap” kampanyası başlatıldı.

Yaz kur'an kursuna giderek eğitimlerini tamamlayan çocuklar, babalarıyla birlikte camiye gitmeye başladı

  

İzmir’de yaz Kur’ân kurslarına giden çocuklara namaz ve cami alışkanlığı kazandırmak için başlatılan kampanya meyvesini verdi. “Namazını Camide Kıl, Puanları Topla, Ödülü Kap” yarışmasıyla çok sayıda çocuk, vakit namazlarında caminin yolunu tuttu. Bazı babalar da çocukları sayesinde ilk kez sabah namazlarını camide kılma fırsatı buldu.

Camide yaz Kur’ân kursuna devam eden öğrenciler, tatillerini en iyi şekilde değerlendirerek Kur’ân okumayı öğrendi, kısa sureleri ezberledi, hattâ öğrencilerden ilahi korosu bile kuruldu. 22 Ağustos 2014’te sona erecek kurstan önce caminin görevlileri, çocuklara namaz alışkanlığı aşılamak için önemli bir adım attı. Çocukların namaza ilgisini artırmak için, “Namazını Camide Kıl, Puanları Topla, Ödülü Kap” kampanyası başlatıldı. İki hafta boyunca devam edecek program için her vakit namazına ayrı bir puanlama yapıldı. Öğle, ikindi ve akşam namazlarını camide kılan çocukların takip çizelgesine 10’ar puan, sabah ve yatsı namazlarını camide kılanlara ise 30’ar puan eklendi. İki hafta boyunca en fazla puanı toplayan çocuklara teşvik amacıyla altın, tablet bilgisayar, saat, uzaktan kumandalı araba ve sürpriz hediyeler dağıtılacağı duyuruldu. Yarışmaya katılan çocuklar, dereceye girip ödülleri kazanmak için namazlarını kaçırmamaya gayret etti. İlk haftası sona eren namaza teşvik yarışması sayesinde bazı babalar da çocukları sayesinde ilk kez sabah namazında caminin yolunu tuttu.

Kampanya hakkında bilgi veren Gümüşpala Merkez Camiisi Din Görevlisi Gürhan Gönül, “Öğrencilerimizin namaza devam etmelerini sağlamak ve bu vesileyle de cami cemaatiyle kaynaştırmak istedik. Çocukları camiye çekmek için bir program başlattık. İki hafta sürecek yarışma sonunda en fazla puan toplayanları, altın ve tablet bilgisayarlarla ödüllendireceğiz. Tüm öğrencilerimize de ayrıca saat ve oyuncak gibi hediyelerimiz olacak. Amacımız, çocuklarımızın namaza alışmaları, hayırlı, ahlâklı birer evlat olmaları için uğraşmak.” dedi. Çocukların erken saatte uyanarak sabah namazına gelmesinin zor olduğunu anlatan Gönül, “Çocuklar, ‘Anne, baba beni mutlaka sabah namazına kaldır, götür’ diyerek ailelerini ikna ediyorlar. Bir gün çocuklarımızdan birinin babası çocuğuyla beraber geldi, gözlerinden uyku akıyordu. ‘Bu yarışmayı kim çıkardı?’ diye sitem etti. Ne olduğunu sordum, ‘Görmüyor musun, sabaha kadar uyutmadı, sabah namazını kaçırmamak için.’ dedi. Bu şekilde bazı olaylarla da karşılaştık. Bunlar güzel şeyler, bu vesileyle hiç sabah namazına gelmeyen babaları da namaza çekmeye başladık inşallah.” diye konuştu. Yaz Kur’ân kurslarının 22 Ağustos’ta sona ereceğini hatırlatan Gönül, maksatlarının kurs sona erdikten sonra da gençleri kazanarak, cemaate ve camiye alıştırmak olduğunu söyledi. Hediyeler için Gümüşpala Merkez Camiisi Derneği’nin sponsor olduğunu, bazı bölge esnafının da destek verdiğini belirten Gönül, herkese teşekkür etti. İmam hatip Tahsin Doğan da geçmiş yıllarda da benzer uygulamalar yapıldığını, kendilerinin bunu devam ettirdiklerini belirterek, “Bizim amacımız, çocuklarımızı eğitmek. Çocuklarımız diğer eğitimlerini alırken namaz eğitiminde eksiklikler oluyor. Namazın nasıl kılınacağını, rükûnun, secdenin nasıl yapılacağını gösteriyoruz. Ailelerin sabah namazına geldiğine şahit olduk; hattâ annesinin, babaannesinin, sabah namazına getirdikleri çocuklarını beklediklerini gördük.” diye konuştu.

Yarışmada birinciliği elinde bulunduran ve 540 puan toplayan Şükrü Kaçar, namazların tamamını camide kıldığını söyledi. Kaçar, yarışma bittikten sonra da namazlarına devam edeceğini belirtti. Yarışmada 510 puan toplayan Umut Eski de, “Yarışma boyunca sadece bir sabah namazını kaçırdım. Bundan sonra da namazlarıma devam edeceğim.” dedi.

  

Yorumlar