Bağımlılıkta akran baskısı etkili

Halis Bilgi

  /   567   /   18 Ağustos 2014, Pazartesi

Yeni Şafak
 Yazdır

Ailelere hitap eden görevli memurlar, "Çocuklarınızın arkadaşlarının ailelerini tanıyın. Çocuklarınızla iletişim halinde olun, onun derdine ortak olun ve onlara sevginizi belli edin. Bağımlılık tedavisinin en zor olduğu madde türü alkoldür" ifadelerini kullandı.

Bağımlılıkta arkadaş ortamı, merak ve özenti en önemli etken

  

Gençlere ve ebeveynlere madde bağımlılığı konusunda bilgi veren emniyet görevlileri, uyuşturucuya giden ilk adımın sigaradan başladığını söyledi. Bağımlılıkta arkadaş ortamının etkili olduğu belirtilen seminerde, uyuşturucuya giden ilk adımın sigaraya başlamak olduğu ve sigara kullanmayan bir kişinin direkt uyuşturucu kullanmayacağı da vurgulandı.

Çekmeköy İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İstanbul Narkotik büronun işbirliğiyle Çekmeköy'de bulunan Ekşioğlu mahallesinde 'madde bağımlılığı' konulu seminer düzenlendi. Halkı içki, alkol ve uyuşturucu bağımlılığına karşı bilinçlendirmek amacıyla düzenlenen seminerde Çekmeköy Emniyeti Narkotik Şube'de görevli polisler madde bağımlılığının ciddi boyutlarını ortaya koydu. Camide düzenlenen seminerde sinevizyon aracılığıyla ailelere hitap eden emniyet görevlileri gençlerin uyuşturucuya nasıl başladıklarından bahsetti. Bağımlılıkta özellikle arkadaş ortamının etkili olduğunu belirten polis memuru, "Grup/ akran baskısı, merak ve özenti bağımlılıkta çok etkilidir" bilgisini hatırlattı gençlere. Seminerde, madde kullanmanın ayrıca teröre de destek vermek olduğunu, terör örgütlerinin bir numaralı kaynağının bağımlılar olduğu da ifade edildi.

'ÇOCUKLARINIZA HEMEN İLAÇ VERMEYİN'

Seminerde, 'madde kullanımının sonucu genellikle ölümdür' denilerek uyuşturucuya giden ilk adımın sigaraya başlamak olduğu ve sigara kullanmayan bir kişinin direkt uyuşturucu kullanmayacağı da vurgulandı. Ebeyvenlere çocuklarını uyuşturucudan uzak tutmak için ne yapmaları gerektiği konusunda da bilgiler verildi. Madde bağımlılığının genellikle 14-25 yaş arası gençlerde görüldüğü bilgisi verildi. Ailelerin en ufak bir baş ağrısında çocuklarına hemen ilaç içmesini söylememeleri gerektiği ifade edildi. Ailelere hitap eden görevli memurlar, "Çocuklarınızın arkadaşlarının ailelerini tanıyın. Çocuklarınızla iletişim halinde olun, onun derdine ortak olun ve onlara sevginizi belli edin. Bağımlılık tedavisinin en zor olduğu madde türü alkoldür" ifadelerini kullandı.

  

Yorumlar