Aşırı sıcak ve nemli havalarda dikkatli olun

Halis Bilgi

  /   275   /   18 Ağustos 2014, Pazartesi

 Yazdır

Güneşin etkisinin yoğun hissedildiği 10-16 saatleri arasında mümkünse dışarı çıkmamalı veya gölge alanları tercih etmeli. Bol sıvı ve mineral içeren içecekler tüketmeli ve terle kaybedilen su ve elektrolitleri yerine koymalı. Ağır yemeklerden kaçınmalı. İnce açık renkli giyecekler giymeli, geniş kenarlı güneşten koruyucu şapkalar, güneş gözlükleri kullanmalı. Güneş koruyucular ile cilt güneşin zararlı etkilerinden korunmalı ve sık sık serin su ile duş almalı

Aşırı sıcak ve nemli hava akciğer ve beyne zarar verebilir

  

Ağustos sıcağında ardı ardına geçen yağmurlu günler nemli havanın artmasına neden oldu.

Sıcak ve nemli havanın insan sağlığını olumsuz etkileyebileceğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Esra Sönmez Duman, “Çok sıcak ve nemli havalarda 37 dereceye kadar normal kabul edilen vücut ısısı, 40-41 dereceye kadar yükselebilir. Bu da hücrelerde özellikle de beyin hücrelerinde tahribat yapabilir.” uyarısında bulundu. Aşırı sıcağa maruz kalan bir kişinin beynindeki ısı ayarlama merkezinin fonksiyonunun bozulduğunu anlatan Duman, “Bu da güneş çarpması dediğimiz ve ölümcül seyredebilen durumlara neden olabilir.” dedi. Duman aşırı sıcak ve nemli havalarda sağlık için alınması gereken önlemleri şöyle sıraladı: “Güneşin etkisinin yoğun hissedildiği 10-16 saatleri arasında mümkünse dışarı çıkmamalı veya gölge alanları tercih etmeli. Bol sıvı ve mineral içeren içecekler tüketmeli ve terle kaybedilen su ve elektrolitleri yerine koymalı. Ağır yemeklerden kaçınmalı. İnce açık renkli giyecekler giymeli, geniş kenarlı güneşten koruyucu şapkalar, güneş gözlükleri kullanmalı. Güneş koruyucular ile cilt güneşin zararlı etkilerinden korunmalı ve sık sık serin su ile duş almalı.”

Astım gibi kronik solunum yolu hastalığı olan kişiler için sıcak hava ve yüksek nem oranının astım ataklarını tetikleyebileceğini belirten Duman, “Ortamdaki havanın en uygun nem miktarı yüzde 30 ile 50 arasındadır. Astım hastaları mümkün olduğunca evden çıkmamalı.” dedi.

  

Yorumlar