Diş çıkarma dönemi

  /   364   /   21 Ağustos 2014, Perşembe

 Yazdır
Bebeklerde ilk diş çıkarma süreci altı aylıkken başlar. Bu sürecin bir yaşına kadar uzaması normal kabul edilir. Ancak bir yıl geçtiği halde bebeğin ağzında diş yoksa bir diş hekimine gitmek gerekir.

  

Diş çıkarma döneminde çocuklarda şu belirtiler ortaya çıkar.

 

Aşırı huysuzluk

 

İştahsızlık

 

Diş etlerinde kaşıntı

 

Salya miktarında artış

 

Çene ya da yüzde kızarıklık: Diş hekimleri bol salya akıtan bebelerde çene ve ağız çevresinde kızarıklığın ortaya çıkabileceğini söylüyorlar. Anne yumuşak bir bez ile periyodik olarak silmelidir.

 

Zaman zaman seyreden öksürük: Aşırı salya çocuğun tıkanmasına ve öksürmesine neden olabilir. Çocukta soğuk algınlığı yoksa endişe etmemek gerekir.

 

Isırma: Bebek ağzına aldığı şeyi ısırarak dişetlerini rahatlatmaya çalışır. Bu geçici bir durumdur.

 

Ağrı: Bu dönem bazı bebeklerde yoğun ağrı görülebilir.

 

İştahsızlık: Bebek geçici olarak yiyecekleri ret edebilir.

 

İshal: Bazı anneler bebekleri diş çıkarırken ishal olabileceklerine inanırlar. Kimi doktorlar bu dönem artmış tükrük salgısı ile barsak hareketleri arasında bir bağlantı olduğunu düşünürler. Ama bunu kabul etmeyenler de vardır.

 

Neler yapılabilir?

 

1-Bebeğinize çiğneyebileceği bir şeyler verin. Çiğneyebileceği şeyler çocuğun diş etlerindeki basıncı rahatlatacaktır.

 

2-Soğuk içecekler: Bebeğin biberonuna hafif soğuk su koyup verebilirsiniz.

 

Diş Hediği

 

Diş hediği anadoluda çocuğun ilk diş çıkarmaya başladığı vakitte yapılan bir törendir. Törene çocuğun akrabaları ve komşuları katılır. Törenden önce çocuk giydirilir süslenir hanımlar kendi aralarında eğlenirler. Az sonra çocuk ortaya oturtulur ve başının ortasına hedik birikmesini sağlayacak kadar bir külah takılır. Sonra hedikler dökülür etraftakiler hedikleri toplar ve yerler. Tören hazırlanan çerezlerin yenilmesi ile devam eder. Hedik törenine gelenler çocuğa hediye getirir ve ev halkını onurlandırırlar.

 

 Bir yıllık hedeflerinizi öğrenebilir miyiz?

 

Tanıdığım on hanıma bir yıllık hedeflerini sordum. İşte aldığım cevaplar:

 

Ayşegül K: Bir yıl içinde gerçekleştirmeyi düşündüğüm hedeflerim, bir hayli kabarık. Önce evlenecek olan kızımın çeyizlerini tamamlamam gerekiyor. Bunun dışında, okuyacağım kitaplar, ziyaret edeceğim büyüklerim ve yapmam gereken bir çok iş var. Ama kaçını gerçekleştirebilirim bilmiyorum.

 

Raziye S: Bir yıl içinde Arapçamı geliştirmek ve sınavlara girmek istiyorum. Biraz da Tefsir çalışmak istiyorum. Kuranı okuyorum ama okuduğum ayetlerin ne anlama geldiğini pek anlayamıyorum. Ot gibi yaşamak istemiyorum, bilinçli bir müslüman olmak istiyorum.

 

Sultan S: Bir yıl içinde evin tamiratını yaptırmak ve yeniden dizayn yapmak istiyorum. Ben hayatının tamamın evinde geçiren bir hanımım. O yüzden ev benim için çok önemli. Balkona yeni bir hava vermek istiyorum. Evin çatısına bahçe oluşturmak istiyorum. Hayalimde burada tavuk ve tavsan beslemek var ama yapabilir miyim bilmiyorum. Evi istediğim hale getirebilirsem arkadaşlarımı oluşturduğum suni bahçeye davet etmek istiyorum. İnşallah kısmet olur.

 

Zeynep G: Ben bu yıl kaza namazlarımı kılmak ve ibadetlerime daha fazla vakit ayırmak istiyorum. Tamam dünyadan tamamen vazgeçemeyiz ama ahreti ihmal ediyoruz. Yirmidört saatimizi dünya işleri ile geçiriyoruz. Bu doğru değil. Ne kadar varız ki hayatın içinde. Bu yıl vaktimi daha iyi değerlendirmek ve ilmi çalışmalar ibadetlerime daha fazla yer vermek istiyorum.

 

Saliha M: Bu yıl torunlarıma bakmakla meşgul olacağım.

 

Ekrime Y: Benim günlerim hep aynıdır, ev işi yapmak, çocuklarla ilgilenmek ve büyüklere itaat etmek. Başka hiçbir şeye vakit bulamıyorum.

 

Nurten K: Bu yıl tarih kursuna gidip, tarihimi öğrenmek istiyorum. Öğrencilerime bu konuda da bilgi vermiş olurum.

 

Aynur Y:Bir yıl içinde ne yapacağımı hiç bilemiyorum. Hayatımla ilgili plan yapmam. Ne yapacağımı önceden kestiremem.

 

Yurdanur Y: Terziyim, bu yıl daha fazla iş yapıp evlenecek olan oğluma yardımcı olmak istiyorum.

 

Saime L: Bu yıl kilolarımdan kurtulmak ve istediğim giysiyi giymek istiyorum. Bu size önemsiz gibi gelebilir. Ama ben kilolarımı çok dert ediyorum.

  

Yorumlar