Bağırsaktaki bakterileri ruh halinizi etkiliyor

Halis Sağlık

  /   364   /   22 Ağustos 2014, Cuma

 Yazdır
Bağırsak florasının ruh halini ve damak zevkini değiştirebildiği belirlendi.

  

Amerikalı bilim adamlarının araştırması, bağırsaktaki farklı tür  bakterilerin farklı besinlere ihtiyacının olduğunu, örneğin bazılarının şekerli,  bazılarının yağlı besinleri tercih ettiğini ortaya koydu.

Bilim adamları, ihtiyaç duyduğu besinleri alabilmek için iç salgı bezleri ve sinir sistemine sinyaller gönderen bakterilerin psikolojik durumu  etkilediğini ve kişiyi belirli bir besine yönelttiğini de belirtti.

Araştırmaya imza atanlardan Athena Aktipis, bağırsaktaki bakterilerin  sinir sinyalleri göndererek kişinin ruh halini, davranışını ve "damak zevkini"  değiştirebileceğini vurgulayarak bakterilerin toksin üreterek kişiyi kendini iyi  ya da kötü hissetmeye itebileceğine dikkati çekti.

Araştırmada ayrıca bazı bakterilerin farelerde endişe halini artırdığı  belirlenirken klinik araştırmalar "Lactobacillus casei" bakterisi içeren  probiyotiklerin tüketiminin ruh halini düzeltebileceğini gösterdi.

 

Bilim adamları, bağırsak florasının daha iyi anlaşılmasının obezite  gibi hastalıkların önlenmesini sağlayabileceğini kaydetti.

 

Araştırmanın sonuçları "Bioessays" dergisinde yayımlandı.

  

Yorumlar