Okullar açılıyor göz muayenesini unutmayın

Halis Bilgi - Örnek

  /   321   /   31 Ağustos 2014, Pazar

Zaman
 Yazdır

Uzmanlar, aile ya da öğretmen tarafından sorun anlaşılana kadar çocuğun kendine güvenini kaybetmemesi için okulöncesi göz muayenesinin ihmal edilmemesi konusunda uyarıyor.

Okul öncesi göz muayenesi için gerekli hazırlıkları yapın

  

Fark edilmeyen göz hastalıkları okul başarısını düşürerek çocuklar için ders çalışmayı çekilmez hale getiriyor.

Uzmanlar, aile ya da öğretmen tarafından sorun anlaşılana kadar çocuğun kendine güvenini kaybetmemesi için okulöncesi göz muayenesinin ihmal edilmemesi konusunda uyarıyor. Hipermetropi olan bir çocuğun kitap okumayı sevmeyebileceğini söyleyen Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Haşim Uslu, okulöncesi çağdaki çocuklarda göz bozukluklarının fark edilmesinin her zaman mümkün olamayacağını belirtiyor. Uslu, 2-3 yaşındaki çocukların yetişkinler gibi gözleriyle ilgili şikâyetleri keşfedecek ve anlatacak olgunlukta olmadıklarını ifade ederek, göz muayenesinin önlem amaçlı olarak yaptırılması gerektiğini vurguluyor. Ayrıca Uslu, ailelerin çocuklarının gözlük takmaya özendiklerini düşündükleri için şikâyette bulunduklarını, bu nedenle de doktora gitmeyi ihmal ettiklerini aktarıyor. Çocuğun gözündeki herhangi bir sorunun onun ders çalışma, kitap okuma isteğini dahi etkileyebileceğini düşünerek bu konuda daha hassas davranılması gerektiğini de vurguluyor.

Doktor kontrolü sonucu gözlük kullanmaya başlayacak olan çocukları ailede veya yakın çevrede başka gözlük takan kişilerin olduğunun vurgulanmasının çocuğun alışmasını kolaylaştıracağını hatırlatan Haşim Uslu, “Gözlüğü neden takması gerektiğinin çocuğa anlatılması gerekir. Çocuk okul çağında ise gözlükle derslerini daha iyi takip edebileceğinin söylenmesi, ergenlikte isterse kontakt lense geçebileceğinin belirtilmesi, daha sonra da lazer teknolojileri ile gözlük numaralarının düzeltilebileceği bilgisinin verilmesi çocuğun gözlüğe itirazını ortadan kaldırabilir. Cazip renkte, kırılmayan, burnunu acıtmayan, sıkmayan gözlük modelleri çocuğun gözlükle uyumunu kolaylaştırır. Ayrıca ergenlik döneminde gözlük yerine lens kullanmak isteyen çocuklarda gözlük kullanımı konusunda özgüvenini korumak adına ısrarcı olunmamalı. Doktorun onayıyla lens kullanımına geçmesine izin verilmesi uygun olur.” diyor.

  

Yorumlar