Varis hastalarına uyarı

Şifa Bahçesi - Halis Sağlık

  /   241   /   05 Eylül 2014, Cuma

İha
 Yazdır

Varis kaynaklı bacak ağrılarını geçirmek için sıcak uygulamalar yapılması doğru değildir.

Varis hastaları günde en az iki yada üç kez ayaklarını kalb hizasında uzatmaları ve dinlendirmeleri gerikiyor

  

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Kemal Demirağ, varis hastalığının ilerlemesini engellemek veya yavaşlatmak için varis çorabı giyilmesi, mümkünse günde en az 2-3 kez, 10-15 dakika süreyle bacakları kalp seviyesinin üstüne kaldırarak dinlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Varis hastalarına uyarılarda bulunan Prof. Dr. Mustaga Kemal Demirağ varis hastalığıyla ilgili olarak şunları söyledi: 

“Geçirdiğimiz sıcak yaz günleriyle beraber varis hastalarında da yakınmalar artış gösterdi. Varis hastalarının ilk yakınmaları bacakta kılcal damarların genişlemesiyle olan kozmetik yakınmalardır. Hastalık ilerledikçe ayakta kalmayla ağrı, yanma hissi, kaşıntı, kas krampları, şişlik hissi, huzursuz bacak, cilt değişiklikleri ve en nihayetinde yaraların oluşmasıdır. Varis hastalığından nasıl korunmak, hastalığın ilerlemesini engellemek veya yavaşlatmak için; varis çorabı giyilmesi, mümkünse günde en az 2-3 kez,10-15 dakika süre ile bacaklarınızı kalp seviyesinin üstüne kaldırarak dinlendirmek, doktoru tarafından önerilen uygun basınç ve seviyedeki varis çorabı ayakta durulan saatlerde muhakkak giyilmelidir.

Varis için özel bir beslenme tipi yok ancak kilo alınmaması önerilir. Baldır kaslarını güçlendiren yürüyüş, yüzme ve bisiklete binme gibi sporlar yapmak gerekmektedir.

Varis konusunda yanlış bilgiler

Varis kaynaklı bacak ağrılarını geçirmek için sıcak uygulamalar yapılması doğru değildir. Sıcak, varis ve venöz yetmezlik yakınmalarını artırmaktadır. Bu ağrılar için kaplıcalara gitmek ya da yazın kuma bacaklarını gömmek oldukça yanlıştır. Aksine soğuk su uygulaması bacağı rahatlatabilir. Şişmeler nedeniyle sülük tedavisi uygulanması, rahatsızlığın nedenini ortadan kaldırmaz aksine son derece zararlıdır, tehlikeli kanamalara yol açabilir. Varis olan bölgelere yanlış uygulanan bandajlar veya çoraplar yarar yerine zarar verebilmektedir.”

  

Yorumlar