Anne karnında bile bebek eğitilebilir

Örnek - Halis Çocuk

  /   386   /   05 Eylül 2014, Cuma

Annelikbilinci
 Yazdır

Bebek, anne karnında başlayan manevi ve maddi beslenmeyi zaman içerisinde kendinin kişilğini oluşturan bir yapıya oturtur

Çocuklar, anne karnında başlayana bir eğitim dönemine girer

  

Anne karnındaki bir bebek annesinin ve çevresindekilerin seslerini işitebilir. Çocuklar, anne karnında başlayan manevi ve maddi beslenmeyin, zaman içerisinde kişiliğinin oluşmasını sağlar. Annenin duygusunu, annenin hareketlerini adeta yakından takib eden bebek, anne ve babanın tavırlarınını yada etrafındaki olaylarda da doğrudan ve dolaylı olarak etkileniyor

Aslında anne karnındaki bir bebekte öğrenme sürecindedir ve özelikle annesinin duygularını algılayabilir. Diğer yandan anne karnındaki bebeği de eğitmek mümkündür. Bunun için yapılması gereken en temel şey bebeğin anne karnında beyin gelişimini desteklemektir. Böylelikle bebeğin doğum sonrasında, okul çağında öğrenme ve dil becerilerinin daha gelişmiş olmasına katkıda bulunmak mümkündür. Peki gebelik döneminde anne karnındaki bebeği eğitmek nasıl mümkün olur? İşte size birkaç tavsiye:

1. Gebelik döneminizde bebeğinize şarkı söyleyin, güzel melodiler mırıldanın. Bu bebeğinizin farklı sese tonlarıyla ve ritimlerle tanışması sağlar. Böylelikle bebeğinizin daha sonra dil becerilerini öğrenmesine yardımcı olursunuz.

2. Gebelik döneminizde bebeğinize tekrarlayan hikayeler okuyun. Hikayelerde geçen konuşmalara farklı sesler ve ritim katın. Böylelikle bebeğinizin doğduktan sonra kendi dilini daha iyi kavramasına ve kelime dağarcığının daha iyi gelişmesine katkıda bulunursunuz.

3. Gebelik döneminizde siz ve eşiniz mümkün olduğunca çok bebeğinizle konuşmaya çalışın. Bu hem eslerinizi tanımasına yardımcı olur hem de hafızasını geliştirir. Hafıza anne karnındayken de gelişir. Böylelikle bebeğiniz doğduğunda yeni bir dünyayla tanışınca güven eksikliği hissetmez ve kendini daha güvende hisseder. Tanıdık sesleri itmesi bebeğinizin daha hızlı öğrenmesine yardımcı olur.

4. Müzik anne karnındaki bir bebeği rahatlatabilir. Dil becerilerin gelişmesine katkı sağlayabilir ve beyin gelişimini hızlandırır. Bu nedenle gebelik döneminizde bebeğinize mutlaka sakin ve dinlendirici müzikler ve şarkılar dinletin.

  

Yorumlar