Migren'in nedenleri

Halis Sağlık

  /   320   /   09 Eylül 2014, Salı

Hastalıkvesağlık
 Yazdır

Migren, günümüzde sinirsel bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Bu hastalığın beyinde bulunan bazı kimyasalların azalması ya da etki göstermemesi sonucu ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Sıradan baş ağrısı diyerek geçilmemesi gereken durumlar Migren atakları

  

Migren Nedir?

Genelde ataklar şeklinde ortaya çıkan başın tek tarafını etkileyen, zonklayıcı bir baş ağrısıdır. Ataklar 4 saat ile 72 saat arasında değişiklik gösterebilir. Ataklar sırasında kişide bulantı, kusma, ışıktan veya sesten rahatsızlık duyma gibi şikâyetler olur. Migren, günümüzde sinirsel bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Bu hastalığın beyinde bulunan bazı kimyasalların azalması ya da etki göstermemesi sonucu ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Migren Kimleri Etkiler

Kadınlarda görülme olasılığı erkeklere oranla 3 kat fazladır. Bunun en büyük nedeni kadında meydana gelen hormonsal değişikliklerdir. Atakların başlama yaşı genellikle 40 yaşından öncedir. Bu da genel olarak ergenlik dönemi demektir. 50 yaşın üstünde bir bayanda migrenin görülme olasılığı çok zayıftır.

Migrenin Nedeni

Bu hastalığın nedeni tam olarak bilinmemekle beraber beyin kan damarları ve beynin sinir iletimindeki kimyasal madde değişikliklerinin olması sonucu ortaya çıktığı düşünülmektedir. Kadınlarda meydana gelen hormon değişikliği migren ağrısına yol açabilir. Genetik olup olmadığı konusundaki araştırmalar sürmektedir.

Migrenin Belirtileri

Hasta, migren ağrısı geldiği zaman kendini bir süre her şeyden soyutlamak ve dinlenmek ister. Bazı belirtiler çok rahatsız edeci düzeyde olabilir. Migrenin belirtileri arasında yorgunluk, ışığa ve sese karşı aşırı derecede hassasiyet, kaslarda meydana gelen ağrı, mide bulantısı, ishal ve kabızlık, susuzluk, idrara çok sık çıkma, huzursuzluk ve üzüntü gibi belirtiler migrenin atak yapacağını gösterir.

Migren Tedavisi

Hastalığın tedavisinde farklı yöntemler kullanılmaktadır. Ama en yaygın olanı ilaç ile olan tedavi şeklidir. İlaç tedavisi, atak tedavisi ve atağı önleme olarak iki şekilde yapılmaktadır. Atak tedavisi, migrenin hastanın hayatını fazla zorlaştırmadığı zaman uygulanan bir yöntemdir. Önleme tedavisinde durum biraz farklılık gösterir. Çok sıklıkla migren atakları geçiren hastalara uygulanmaktadır. Bu durumda kişi her gün düzenli olarak ilaç almak zorundadır. Burada amaç gelebilecek migren ataklarını engellemektir. Diğer bir tedavisi şekli fizik tedavisi uygulanmasıdır. Bu tedavi sırasında akupunktur ve el masajı yapılmaktadır.

 

  

Yorumlar