Tiryaki babalar!

Şifa Bahçesi - Halis Bilgi

  /   315   /   10 Eylül 2014, Çarşamba

Aa
 Yazdır

Bilim adamları, babaların tiryakiliği ve çocuklarında alerjiye bağlı olmayan astım riski arasındaki bağlantıyı araştırmak için 13 bin kişinin alışkanlıklarını inceledi.

Sigara kullanan baba ve annelerin çocuklarında astım riski daha fazla

  

Norveç'te yapılan bir araştırma bebekte astım riskini  azaltmak için baba adaylarının da eşleri gebe kalmadan önce sigarayı bırakması  gerektiğini ortaya koydu. 
  Bergen Üniversitesi'nden bilim adamları, babaların tiryakiliği ve  çocuklarında alerjiye bağlı olmayan astım riski arasındaki bağlantıyı araştırmak  için 13 bin kişinin alışkanlıklarını inceledi. 
 Araştırma, bebek doğmadan önce sigara içen babaların çocuklarının  astıma yakalanma riskinin arttığını gösterdi. 
  Astımın ciddiyetinin babanın 15 yaşından önce sigaraya başlamış olması  ve sigara içtiği süreye göre daha da arttığı vurgulandı. 
 Bilim adamlarından Dr. Cecile Svanes, bunun annenin dışında babanın da  doğumdan önceki sigara alışkanlığı ile bebeğin astım riski arasındaki bağlantıyı  ortaya koyan ilk araştırma olduğuna dikkati çekti. 
  Svanes, her türlü hava kirliliğinin çocuklar üzerinde etkisi  olabileceğine dikkati çekerek, sağlık uzmanlarının erkekleri, sigaranın ilerde  çocuklarına verebileceği zararlar konusunda uyarmalarını tavsiye etti. 
 Konuya ilişki makale, Münih'te düzenlenen Avrupa Solunum Derneği'nin  kongresinde sunuldu. 
  Daha önceki araştırmalar gebelik döneminde sigara içen kadınların  çocuklarında astım ve diğer solunum sistemi hastalıklarının daha sık görüldüğünü  göstermişti. 
  

Yorumlar