Çocuklar okula uyku ile alışsın

Örnek - Halis Çocuk

  /   352   /   11 Eylül 2014, Perşembe

Zaman
 Yazdır

Okula başlayacak çocukların sağlıklı bir uyku düzeni için sabah mutlaka erken, ancak uykusunu almış şekilde yataktan kalkmasını sağlamak gerek

Okullu çocukların uyku düzeni sağlanarak okula alıştırılmalı

  Uzun yaz tatili bitti, artık okullar açılıyor. Tatil döneminde geç yatıp geç kalkmaya alışan çocukların uyku düzeninin eski haline dönmesi gerekiyor.
Türk Uyku Tıbbı Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Fuat Özgen, çocukların okul başarısında uykunun önemli bir role sahip olduğunu kaydediyor. Okula başlayacak çocukların sağlıklı bir uyku düzeni için sabah mutlaka erken, ancak uykusunu almış şekilde yataktan kalkmasını sağlamak gerektiğini anlatan Prof. Özgen, “Yaz tatilinde bazı çocuklar geç yatıp öğlen kalktıkları için okula başlangıç öncesinde uyku düzeni kademeli olarak eski haline döndürülmelidir. Tatilin son haftasında çocuğun okula gideceği saate göre kalkması sağlanabilir. Hafta sonlarında da benzer saatte kalkması genel kural olmalıdır. Ceza vermek yerine, anlatarak gerekirse birlikte vakit geçirerek yanındaki minderde, koltukta oturarak uykuya geçmesini kolaylaştırın. Ilık bir duş aldırıp, kitap okuyun. Çocuğun seveceği şeyleri yaparak huzurlu ve sağlıkuyku sağlayabilirsiniz.” dedi.
  

Yorumlar