Türkiye sezeryen'de birinci

Şifa Bahçesi - Halis Bilgi

  /   226   /   14 Eylül 2014, Pazar

İha
 Yazdır

Sezaryen ile doğan yani steril bir şekilde dünyaya gelen bebeklerde bağışıklık sisteminin güçlenmesi gecikmektedir

Sezeryen doğumlarda yaşanan artışlar dikkat çekerken, Türkiye dünya sıralamasında ilk ülkeler arasında

  

Sezaryen doğumlarla ilgili açıklamalarda bulunan Dr. Aytekin Kemik, 2013 yılı verilerine göre Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde sezaryen oranının yüzde 39, üniversite hastanelerinde yüzde 63, özel hastanelerde ise yüzde 81 olduğunu söyledi.

Verilere göre üniversite ve özel hastanelerde sezaryenle doğum oranlarının yüksek olduğunu belirten Kemik, "Sezaryen aslında doğum şekillerinden birisi değildir. Doğum tektir, o da normal doğumdur. Sezaryen, doğumun mümkün olmadığı durumlarda veya anne ile bebeğin risk altında olduğu durumlarda anne ile bebek sağlığını korumak için yapılan bir ameliyatla bebeğin anne karnından çıkartılmasıdır. Yani sezaryen doğum değil bir ameliyattır" diye konuştu.

"TÜRKİYE ORTALAMASI YÜZDE 48’DİR"

Sezaryenle doğumda dünya ortalamasının yüzde 15 olduğunun altını çizen Kemik, "2013 yılı Türkiye ortalaması yüzde 48’dir. Mersin ilimizde ise 2013 yılı sezaryen oranı yüzde 58’dir. Sezaryen yönteminin anne ve bebek için hayat kurtarıcı olabildiği durumlar da vardır bununla birlikte Dünya Sağlık Örgütü’ne göre gerekli olan sezaryen oranı ise tüm doğumlar içinde yüzde 15’i geçmemektedir.

Sezaryenle doğumda artış yaşanmasının sebepleri arasında anne adaylarının doğum ile ilgili endişeleri ve korkuları nedeniyle sezaryen yönünde taleplerinin olduğu düşünülmektedir. Anne ve baba adayları, doğumun kesin başlama zamanının önceden bilinmemesinden, doğumun uygunsuz zaman ve koşullarda başlama ihtimali ve hastaneye gitmede geç kalma korkusundan, doğum başlangıç belirtilerini fark edemeyecekleri düşüncesinden, doğum sancısı korkusundan dolayı normal doğum açısından herhangi bir risk durumu söz konusu olmamasına rağmen sezaryen için ısrar etmektedirler" şeklinde konuştu.

"SEZARYEN NORMAL DOĞUMA GÖRE ÇOK DAHA RİSKLİDİR"

Anne ve baba adaylarına normal doğumun anne ve bebek açısından faydalarını hatırlatmak gerektiğini kaydeden Kemik, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Sezaryen ile doğan yani steril bir şekilde dünyaya gelen bebeklerde bağışıklık sisteminin güçlenmesi gecikmektedir, normal doğum ile dünyaya gelen bebekler ise ilk kez doğum kanalında mikropla tanıştıkları için doğdukları andan itibaren bağışıklık sistemini güçlendirmek için mücadeleye başlarlar.

Sezaryen ile doğumda anestezi alınır, normal doğumda anestezi alınmasına gerek yoktur. Anestezinin varlığı nedeniyle sezaryen normal doğuma göre çok daha risklidir. Sezaryen sonrası bebeğin emzirilmesi gecikeceğinden, anne sütünün gelmesinde problemler yaşanabilir. Normal doğum sonrasında emzirme daha kolay ve çabuk başlar. Sezaryen doğumda normal hayata dönme ve eve dönüş zamanı uzar.

Normal doğumdan sonra annenin iyileşmesi ve günlük hayata dönme süresi çok kısadır. Normal doğum, doğum sonu depresyonunu azaltır. Normal doğumda anne daha çabuk kilo verir. Sezaryenle doğan bebeklerin ileri ki hayatlarında obez olma riskleri çok daha fazladır. Normal doğumda sezaryene göre doğum sırasında anne ölüm oranı daha azdır. Normal doğumda doğum sonrası enfeksiyon ve kanama görülme riski daha azdır. Normal doğum yapan annenin doğum sonrasında ağrı şikayeti sezaryene göre çok azdır."

  

Yorumlar