Su hayattır

Örnek - Halis Sağlık

  /   248   /   14 Eylül 2014, Pazar

İha
 Yazdır

Su, kalp sağlığını korumaya, desteklemeye yardımcıdır. Kasların en sıkı ve ağır çalışanı olarak tam hızda çalışabilmesi için suya gereksinim vardır.

Su, olası kalb krizileri riskini düşürdüğü belirtiliyor

  

Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı, "Günde 5 bardaktan fazla su içenler ile 2 bardaktan az içenler karşılaştırıldığında, 5 bardaktan fazla içenlerin kalp krizi riskine yakalanması riski yüzde 41 daha az olarak bulunmuştur” dedi.

Kandıralı, “Vücudunuz susuz olduğu zamanyağ hücrelerinin yıkılması zorlaşır; bu açıdan diyet yapanlar yeterince su içmezlerse kilo vermeleri zorlaşır . Su, kalp sağlığını korumaya, desteklemeye yardımcıdır. Kasların en sıkı ve ağır çalışanı olarak tam hızda çalışabilmesi için suya gereksinim vardır.

Susuz kaldığınızda kanınız kalınlaşır bu durumda kalbin daha fazla çalışması gerekir . Eğer kalbiniz zayıfsa ilerleyen yıllarda ciddi kalp problemleri görülebilir. Günde 5 bardaktan fazla su içenler ile 2 bardaktan az içenler karşılaştırıldığında, 5 bardaktan fazla içenlerin kalp krizi riskine yakalanması riski yüzde 41 daha az olarak bulunmuştur” diye konuştu.

ENERJİYİ ARTIRIR

Suyun kişinin enerjisini artıracağını da dile getiren Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı, şunları kaydetti:

“Nasıl yetersiz su içilmesi beyninizi yavaşlatıyorsa aynısı vücut içinde geçerlidir. Kaslarımızın yüzde 75’i, kemiklerinizin yüzde 22’si, kanınızın yüzde 83’ü su ile doludur. Susuz kaldığınızda bu vücut bölümleri yeterince işlev göremez ve bu da enerji eksikliği, yorgunluk ve bitkinlik ile ilişkilidir.

Baş ağrısı ve baş dönmesini azaltır. Baş ağrısında hemen aspirine sarılmanıza gerek yoktur . Vücudunuzun susuz kaldığının bir sinyali olabilir ve su içtikçe kaybolur . Yorgunluk ve bitkinlik hali de susuz kaldığınızın göstergesidir. Cildinizi temizler. Temiz bir cilt oluşumu sağlar . Akne belirtilerinin azaltılmasına yardımcıdır . Kuru bir cildiniz varsasu içmek daha bir nem kazandıracaktır .

Su vücuttan toksinlerin atımına yardımcıdır , vücudu bakteri ve gereksiz materyallerden temizler Konsantrasyonu arttırır. Beynimizin yüzde 85’i sudan oluşur . Susuz kaldığımızda bu durum otomatikman konsantrasyonumuzu ve kısa dönem hafızamızı etkiler. Susuzluk beynin enerji seviyelerinin azalmasına neden olur.”

  

Yorumlar