Barbunya'yı özellikle sonbahar'da tüketin

Örnek - Halis Bilgi

  /   415   /   14 Eylül 2014, Pazar

İha
 Yazdır

Posalı yapısı sayesinde bağırsak kanserine karşı koruyucudur. Kan şekerini sürat ile yükseltmediği için diyabetli hastalarda uzun zaman tokluk sağlar.

Yaklaşan sonbahar'da yorğunluklara karşı barbunya yiyin tavsiyesi

  

Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, sonbahar yorgunluğuna barbunyanın iyi geldiğini ifade etti . Enç, şu bilgileri verdi:

"Başlı başına tam bir protein deposu olan barbunyada A, B6 ve C vitamini ile demir ve magnezyum mineralleri bolca bulunur. Ayrıca, B5 vitamini ve kalsiyum içerir. Yine lif yönünden de bir hayli zengindir. İçeriğinde çinko, protein, karbonhidrat ve E vitamini de vardır. Severek tükettiğimiz barbunya vücuda güç ve enerji vererek bedensel ve zihinsel yorgunluğu giderir. Bu sebepten ötürü sonbahar yorgunluğuna karşı tüketilmesi lazım gelen besinlerin başında gelir.

Bu harika besin cilt lekeleri ile savaşır ve leke oluşumunu engeller. Pürüzsüz ve parlak bir cilt için bu sebze birebirdir. Posalı yapısı sayesinde bağırsak kanserine karşı koruyucudur. Kan şekerini sürat ile yükseltmediği için diyabetli hastalarda uzun zaman tokluk sağlar. Barbunya aynen soya fasulyesi gibi izoflavon yönünden zengindir.

İzoflavonlar kanser oluşmasına sebep olan hücrelerin büyümesini engeller. Kemikler için de bir hayli faydalıdır, kemikleri güçlendirir. Romatizma ve siyatik şikâyetlerini azaltır. Böbrek kumu ve taşlarını dökmeye yardımcı olur. Sinirleri de kuvvetlendiren barbunya kalp çarpıntısını giderir."

  

Yorumlar