Ailede sevgi dili

  /   389   /   15 Mayıs 2014, Perşembe

 Yazdır
Çocuklarla diyalogda sevgi dili önemli

  

Türkiye Dergi Editörleri ve Yayın Yönetmenleri Birliği’nin (TÜRDEB) organizasyonuyla gerçekleşen 5. Dergi Günleri’nde Bizim Aile ve Can Kardeş dergileri ortak bir panel düzenledi. ‘Aile içi iletişim’ konulu panel, dergi yazarlarının katılımıyla gerçekleşti. Moderatörlüğünü Bizim Aile Dergisi Yayın Koordinatörü Yasemin Güleçyüz’ün yaptığı panelde, günümüz ailelerinin iletişimde yaşadığı sıkıntılar ve çözüm yolları konuşuldu. Konuşmacılardan Fatma Beyza Tütüncüoğlu, internetin aileler üzerindeki etkisini ele aldığı konuşmasında, bilgisayarın çocukların odalarından çıkarılması gerektiğini vurguladı. “Bilgisayarlar ortak bir alanda olmalı” diyen Tütüncüoğlu, internet üzerinden gerçekleşen çocuk istismarları konusunda velileri uyardı. Tütüncüoğlu, “Bir yabancıyı evimizin baş köşesine oturtup çocuğumuzla nasıl baş başa bırakmıyorsak, interneti de bu açıdan değerlendirmeliyiz” diye konuştu.
KANAAT VE SEVGİ DİLİNİN ÖNEMİ
Panelin bir diğer konuşmacısı Mümine Güneş ise, evlilik öncesinde maddî beklentilerle yuvaların baştan çatırdamaya başladığını dile getirdi. Dünyanın bir yerinde boy gösteren açlık sıkıntıları ve diğer tarafında alınmayan koltuk takımının derdiyle günlerini heder eden insanların durumlarından bahseden Güneş, “Bu asır içimi kan ağlatıyor” dedi. Güneş, kanaat özelliğimizin pekiştirilmesi üzerinde durdu. Panelde son olarak söz alan Nevin Alan da, anlattığı hikâyeler ile ailede sevgi dilinin önemini vurguladı. Karı ve kocanın özverili olmaları gerektiğini belirten Alan, “Şarjı olmayan son model bir telefon hiçbir işimize yaramaz, evliliklerimizi de iyi hale getirebilmek için manevî değerlerimizle şarj etmeliyiz” ifadelerini kullandı. Gençlerin yoğunlukta olduğu panel, dinleyicilerden gelen soruların cevaplandırılmasıyla sona erdi. 
 
Aile, toplumun temeli
      
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Türk ailesinin sorun çözme kabiliyeti olan, aile bireyleri arasında güçlü ilişkilerin kurulduğu ve sosyal çevresiyle sağlıklı iletişiminin var olduğu nitelikleriyle anıldığını belirtti. İslam, Aile Haftası dolayısıyla yayımladığı mesajında, ailenin sahip olunan medeniyet mirası içinde öncü ve belirleyici bir değer taşıdığına işaret ederek, Tarihî, insanî ve sosyolojik özellikleriyle vazgeçilmez önemi bulunan aile kurumunun, inançlar, gelenekler ve kültürel yapı açısından da hemen hemen her toplumda yüksek bir değere sahip olduğuna dikkati çekti.
 
 
Aile boyu danışmanlık
 
G. Doğu Anadolu Bölgesi’nde son yıllarda yaşanan aile içi sorunlar ve boşanan çiftlerin sayısındaki artış üzerine harekete geçen Dicle Üniversitesi (DÜ) “Zorunlu Aile Danışmanlığı” eğitimine başladı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca yürütülen uygulama kapsamında aile danışmanları yetiştirmek için sertifika programı düzenleyen DÜ, uzaktan interaktif eğitimle çok sayıda kişiye ulaşmayı hedefliyor. Programa başvuranlar, evlerinde dinlenirken, çocuklarıyla ilgilenirken veya istedikleri herhangi bir mekânda eğitim alabiliyor. Programla, evliliklerin daha sağlıklı yürümesi de amaçlanıyor. 
  

Yorumlar